Co to jest faktoring, jakie są jego rodzaje oraz kto może z niego korzystać?

Czy przydarzyło się Tobie choć raz zapłacić za przykładowo telefon ze zwłoką? Naturalnie firma, jaka oferuje dostępność tego typu usługi nie odniosła znaczących kosztów, jednak nie można też powiedzieć, że jakiejkolwiek straty nie odniosła.

A co byłoby, jeśli jej interesantem byłaby jakaś spółka, a faktura byłaby wystawiona na znacznie większą kwotę?
pejzaż - firma

Autor: Ministerio de Relaciones Exteriores
Źródło: http://www.flickr.com

Albo jakby dostawca jakiegokolwiek małego marketu pobrał należność, lecz nie oddał towaru? W co poniektórych okolicznościach takiego typu funkcjonowanie mogłoby wręcz zakończyć się długą sprawą sądową i znacznymi trudnościami dla pracowników pokrzywdzonej spółki (zobacz wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę). Przecież utraciliby oni tzw. płynność materialną, a to może oznaczać pierwszą fazę końca bezstresowego funkcjonowania. Szczęśliwie istnieje usługa, którą mógłby wykonywać tzw. faktorant w celu odzyskania zobowiązań. Która to oferta? Więc jest to faktoring, jaki posiada też wszelkie swe typy. Funkcjonuje bowiem w postaci całkowitej oraz niecałkowitej. Ta, która zostanie wykorzystana w konkretnej sytuacji jest zależne tylko od uzgodnień konkretnych stron.
Oczywiście nie jest to usługa darmowa, spółka, która zajmuje się odzyskiwaniem zobowiązań, może przykładowo pobierać odsetki od części odzyskiwanej kwoty. Całość jest sprawą ustaleń. W co poniektórych wypadkach mogłyby to okazać się nawet duże sumy, wszakże, jednogłośnie z tym co twierdzi powiedzenie, lepszy rydz niżeli nic.

Najbardziej ważne, aby zdołać odzyskać chociaż część utraconej, jak może się w jakimś momencie wydawać, kwoty. Nie całość musi zostać utracone, należy posiadać jakąś wiarę.