W jaki sposób się obecnie wygląda zarządzanie odpadami w Polsce, znaczenie sortowania śmieci w domach

Paradoksem naszych czasów jest fakt, że im społeczeństwo jest bardziej nowoczesne, tym więcej produkuje odpadów. Ilość ich są ogromne, co więcej ogromna ich liczba jest wyrzucana na śmietniki i nie jest później w ogóle przetwarzana.

Pośród produkowanych przez współczesne społeczeństwa odpadów jedno z pierwszych miejsc zajmują najróżniejsze butelki oraz opakowania. Produkowane są one najczęściej z papieru, plastiku i szkła. O ile papier i szkło należą do naturalnych surowców, i je w miarę dobrze można przetworzyć, o tyle tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem dla naszej planety.

Porozrzucane gdzieś w jeziorach czy lasach będą tam leżały przez tysiące lat i nie ulegną rozkładowi. Niestety w Polsce, w przeciwieństwie do sąsiadów, nadal świadomość pod tym względem nie jest wysoka. W związku z tym szkolenie z gospodarki odpadami przydałoby się każdemu przedsiębiorstwu. Dla niejednej osoby rzucenie pustej butelki czy reklamówki z plastiku to rzecz zupełnie normalna. Szczęśliwie powoli się to zaczyna zmieniać, zwłaszcza że od niedawna zaczęły obowiązywać nowe przepisy, znacznie regulujące zarządzanie śmieciami.

kolorowe kosze na odpady

Autor: m.a.r.c.
Źródło: http://www.flickr.com

Największą zmianą, którą zaproponowano w tej tematyce, to konieczność segregacji odpadów już na poziomie mieszkań i wiążąca się z tym organizacja ich wywozu (polecamy idź do serwisu). Obecnie trzeba do oddzielnych koszy wyrzucać śmieci komunalne, jakie są już nie do przetworzenia, a osobno wszystko to, co może być w jakiś sposób ponownie wykorzystane. Przy gospodarstwach indywidualnych śmieci należy gromadzić w oddzielnych, łatwych do rozpoznania plastikowych workach, a w blokach będą do tego służyć odpowiednie duże pojemniki.

Ten etap jest niezwykle ważny, bo jeśli mieszkańcy będą odpowiednio segregować wszystko już w swoich domach, to przełoży się to na mniejszą ilość pracy w sortowniach, a co za tym idzie znacznie bardziej efektywne wykorzystanie wszystkiego.

Czy masz chęć zgłębić ten problem z innej perspektywy? Nic prostszego – po prostu kliknij ten odsyłacz, gdyż więcej zobaczysz w artykule.

Ponieważ w początkowym okresie obowiązywania przepisów sporo spraw nie uporządkowano do końca, to jeśli ktoś nie wiedział, jak ma to w praktyce wyglądać, to mógł zapisać się na przykład na gospodarka odpadami szkolenie, które mu mogło wiele spraw wyjaśnić.