Kilka przydatnych informacji na temat zasad przechowywania żywności i sposobów jej przygotowywania.

Odpowiednia jakość żywności jest niezwykle ważna w gastronomii, ponieważ tak naprawdę od niej będzie zależało zdrowie zjadających posiłki osób. W praktyce to dotyczy wszystkich placówek oferujących gotowe posiłki, zarówno barów i restauracji, jak też szkolnych stołówek.

samochody zaparkowane na poboczu

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chodzi o te ostatnie kwestia jakości jest szczególnie ważna, ponieważ dotyczy dzieci, które są wrażliwe na różne czynniki. W potocznym rozumowaniu jakość to przede wszystkim dobry wygląd i smak sprzedawanych potraw, ich przyjemny zapach i konsystencja. Ale jakość to także niewystępowanie groźnych bakterii i najróżniejszych chemicznych związków, jakie mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia. W kwestii jakości należy również wspomnieć o wartościach odżywczych, jakie będą miały oferowane posiłki.
faktura papierowa

Autor: VLCinéaste
Źródło: http://www.flickr.com
Aby zapewnić odpowiedni poziom zbiorowego żywienia, od 2006 roku placówki oświatowe muszą mieć wdrożone haccp w szkole. HACCP to wykaz dobrych praktyk, które regulują zasady przetwarzania i przechowywania żywności w taki sposób, aby nie stanowiło to zagrożenia dla spożywających posiłki. Haccp w małej gastronomii obejmuje każdy etap, od kupna surowców pochodzących tylko z dobrych źródeł, poprzez trzymanie ich we właściwy sposób aż po przygotowanie gotowych potraw oraz ich wydawanie.

Szczególny nacisk jest tutaj kładziony na kwestie związane z ochroną przed rozwojem chorobotwórczych bakterii, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Pragniesz pogłębić swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy Cię zatem po inne wątki tutaj – najedź na link i przenieś się do nowej witryny pełnej interesujących wątków.

Dlatego też trzeba narażone na rozwój bakterii Produkty przechowywać w taki sposób, aby ograniczyć możliwość ich pojawienia się.