Czasem najlepszy pracownik także musi być kontrolowany. Taką politykę prowadzą niektóre firmy. Jest legalna, ale trzeba robić to jawnie

Nikt z nas nie lubi kiedy jest obserwowany. Sporo ludzi to po prostu krępuje. Na co dzień jednakże stale jesteśmy obserwowani i sami zresztą to robimy. Wystarczy udać się na miasto, ludzie na siebie patrzą, z zaciekawieniem lub bez, ale także oceniamy daną osobę po ubraniu czy zachowaniu. To normalne, także nie ma co nadmiernie się tym przejmować. Problem się pojawia, gdy monitoring znajduje się w miejscu zatrudnienia. Sporo ludzi żywo się przeciwko temu wypowiada, lecz pracodawca posiada tego typu prawo, jednak musi o tym fakcie dać znać swoim pracownikom.

pracownicy

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Nie może być tak, iż pracodawca sobie obserwuje własnych podwładnych, robiąc to na różnorakie sposoby, a jednocześnie nie da znać o tym pracownikowi. To oczywiście złamanie prawa. Jeśli zdecyduje się natomiast na monitorowanie pracowników musi ich o tym poinformować, a do tego jeszcze jest zobowiązany powiedzieć, jakie metody obserwacji zastosuje, czy dajmy na to będzie to obraz czy dźwięk.

Omawiany wątek Cię zainteresował? Więc odwiedź stronę (http://www.account-pl.eu/publikacje/pelna-ksiegowosc-czy-uproszczona-ksiegowosc), gdyż znajdziesz w tamtym miejscu ciekawe informacje, opisujące to zagadnienie.

Taśmy z monitoringu mogą być przechowywane tylko przez dany czas, nie mogą być zachowane na stałe.

Nie mogą też być – co jest się rzeczą normalną – wykorzystane w inny sposób niż w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba (złamania prawa, rozbój). Monitoring może być także używamy w celu sprawdzania poczty służbowej, o tego typu działaniach pracownicy też muszą zostać poinformowani. Co więcej, jeśli faktycznie planujemy monitoring we własnej firmie musimy dobrze zdefiniować dlaczego.

Przeczytaj więcej w tym artykule i zgłąb analizowane zagadnienie także z innej strony – one niewątpliwie również Cię zaciekawią.

Czy mamy problem z przeciekiem ważnych służbowych informacji, kradzieżą lub niewystarczającą dyscypliną pracowników (dajmy na to

pracownicy

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

zbyt długie przerwy). Są różne powody, te błahe jak i bardziej poważne, ale o wszystkich musimy zawiadomić nasz zespól.

Rzeczą oczywistą jest, iż monitoring jest zakazany w strefach prywatnych, to oznacza toaletę czy przebieralnię. Dla pracodawcy także jest bardzo ważne, żeby od swego pracownika otrzymać pisemne potwierdzenie, że jest poinformowany o zainstalowanym monitoringu. W razie kłopotów czy innego zamieszania brak tego typu zgody może powodować kłopoty, które najczęściej rozwiązuje się w sądzie. Dla dobra pracowników i pracodawcy lepiej jest zawierać tego typu umowy zawczasu, żeby w przyszłości nie dochodziło do nieprzyjemnych sytuacji. To niezwykle istotne, nie możemy o tym zapominać, bo może nam to kiedyś zaszkodzić.