Rachunkowość w dobrych rękach

Niemalże każdy właściciel firmy staje na początku swojej biznesowej przygody przed dylematem – jak prowadzić księgowość? W naszym kraju możemy wykorzystać trzy możliwości: korzystamy z usług księgowego, zdajemy się na usługi biura rachunkowego bądź też (co jest zdecydowanie najbardziej czasochłonne) próbujemy zajmować się tym we własnym zakresie. Wybór właściwego opcji jest bardzo ważną kwestią w perspektywie prowadzenia własnej firmy.

księgowość

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak składa się na pojęcie księgowości w obszarze posiadania własnego biznesu? Najprościej rzecz ujmując, księgowość (Biuro Rachunkowe Warszawa) to zbiór działań, których musi dopełnić konkretny przedsiębiorca w ramach powinności wobec państwa. Do tego obszaru włączamy oczywiście podatki, obowiązkową dokumentację powiązaną z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych etc.. Najmniej kosztownym rozwiązaniem prowadzenia księgowości jest rzecz jasna samodzielne prowadzenie przychodów, rozchodów za pomocą KPiR. Jest to opcja szczególnie dobra dla osób działających na zasadzie jednoosobowej firmy. Mając jednakże na uwadze tę kwestię, należy przeanalizować plusy i minusy. Bezsporną zaletą jest brak opłat prowadzenia księgowości, całkowita znajomość finansów swojego biznesu. Niestety, ta droga wymaga od nas dużej konsekwencji oraz systematyczności ale również w szczególności – czasu. Warto wspomnieć, iż liczba obowiązków związanych z samodzielnym prowadzeniem księgowości jest uzależniona od kategorii jak i charakterystyki prowadzonej działalności. Jeżeli chcemy natomiast rozdysponować te zadania, możemy rozważyć zaangażować księgowego. Jest to jednak przeważnie możliwość najdroższa oraz zarezerwowana raczej dla większych podmiotów gospodarczych. W przypadku takiego scenariusza, formalnościami rachunkowymi zarządza konkretna osoba, która zarządza wszystkimi sprawami powiązanymi z rachunkowością naszej firmy.

księgowa

Autor: NATO E-3A Component
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem (porównując plusy i minusy) stanowi skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przy takiej współpracy całość naszych spraw księgowych jest procesowana przez odpowiednich zespół. Na rynku jest dostępnych sporo instytucji oferujących podobne usługi. Jeżeli szukamy pomocy na terenie np. Olsztyna z asystą przychodzi nam wyszukiwarka Google – wystarczy wpisać wyrażenie “biuro rachunkowe Olsztyn” albo “usługi księgowe (zobacz oprogramowanie księgowe) Olsztyn” a otrzymamy prawie całkowitą listę biur świadczących pomoc w obrębie finansów i rachunkowości – więcej na .