Groźby, które niesie ze sobą prosperowanie kopalni odkrywkowej.

Na terenie dwóch gmin, czyli Krobi i Miejskiej Górki odkryto złoża węgla brunatnego Oczkowice, o powierzchni aż siedemdziesięciu dwóch kilometrów kwadratowych. Jako, że można z tego pozyskać około jednego miliarda ton węgla brunatnego – to są to w tym momencie jedne z większych wśród niezagospodarowanych złóż węgla tego typu w Polsce.

Firma PAK Górnictwo zainteresowana jest ich wydobyciem i już od 2010 roku kompletuje wszystkie informacje geologiczne na temat pomiarów oraz opłacalności tego złoża. Przyszłościowo zaplanowano, iż na tych terenach mogłaby powstać kopalnia i elektrownia. Przeciwnikami tego są miejscowi rolnicy, którzy pokazują jakie pozostają zagrożenia, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie kopalni odkrywkowej. Dodatkowo, obawiają się również biznesmeni działający na obszarze miejscowości Krobia oraz Miejska Górka, bo boją się wymeldowania mieszkańców, co powiązane pozostaje ze stratą miejsc zatrudnienia. Spór między inwestorami, a mieszkańcami trwa już od parunastu miesięcy, a zaczynał się od wysyłania petycji. Dowiedz się więcej: .

kopalnia odkrywkowa z samolotu

Autor: Ken Lund
Źródło: http://www.flickr.com

Kopalnia, jaka ma być zbudowana nie tylko bowiem może wpłynąć ujemnie na środowisko. Mieszkańcy boją się utraty zatrudnienia. Jest to czymś naturalnym. Przedstawiciele firmy jaka inwestuje w kopalnię wykazują zalety takiego konceptu, natomiast póki co nic nie będzie w stanie załagodzić sporu. Osoby przeciwne budowie kopalni (wiertnica górnicza) pokazują na rzeczywiste zagrożenia. Tereny na jakich miałaby powstać kopalnia dotychczas miały stricte rolniczy klimat. Jednakowoż, w momencie, w jakim powstanie tam kopalnia (producent maszyn górniczych) odkrywkowa – ubytki produkcji roślinnej i zwierzęcej mają szansę sięgać nawet parunastu miliardów złotych. Mało tego, regionalny biznes powiązany z rolnictwem także sporo traci. W sprawie wybudowania potencjalnej kopalni dużo już się wydarzyło. Zapoznaj się z inicjatywą

Inwestorzy zaznaczają jednak, że nie podjęli finalnie decyzji. Póki co zrobiono otwory oraz pozostałe obliczenia, mające wskazywać, czy na tych terenach będzie opłacać się rozpoczynać taką inwestycję oraz czy de facto niebezpieczeństwa, które wywołuje ze sobą działanie kopalni odkrywkowej są tak ogromne. Jest to nazbyt kontrowersyjny i wywołujący emocje w zaangażowanych stronach temat, jednak wszystko wskazuje na to, że już za niedługo ta wieloletnia wojna się skończy.