rynek gazowy – co warto wiedzieć?

Gazownictwo wiąże się z wielkimi firmami, które mają koncesję na sprzedaż tego surowca. Kto może sprzedawać i obracać gazem ziemnym w Polsce? Czy gaz ziemny w Polsce to sposób na zbicie kapitału, czy raczej zamknięty koncesjami państwa rynek, na który wejść mogą jedynie nieliczni?
Sprzedaż gazu, to jest jak zrobić wielki biznes?Temat gazu, a dokładniej cen za tenże surowiec, konieczny w codziennym życiu (napędza samochody, stosuje się go w kuchenkach, termach, palnikach, spawach i tak dalej) budzi dużą dyskusję. Patrzymy z uwagą na biznesmenów, którzy wchodzą w sektor gazowy jako pole swojego biznesu.

Obrót gazem z Rosji

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com

Z perspektywy międzynarodowej najbardziej razi nas duża zależność w imporcie gazu z Rosji. Jak duża część krajów byłego bloku wschodniego jesteśmy niemalże uzależnieni od wschodniego sąsiada jeżeli chodzi o zasoby gazu, a także ropy naftowej. Jeszcze kilka lat temu mogliśmy mówić o praktycznym monopolu rosyjskim na polski gaz.

Chciałbyś poznać coś podobnie ciekawego? Super, ta strona www regały paletowe z pewnością będzie dla Ciebie pożyteczna, gdyż przeczytasz na niej wiele podobnych danych.

Współcześnie sytuacja ta uległa drobnej poprawie, lecz nadal nasz wschodni sąsiad stanowi tu zdecydowaną większość i nie jest silny przy nim gaz ziemny w Polsce –Monopolista od ponad trzydziestu lat

Gospodarka wolnorynkowa pozwala Polakom na zmianę dostawcy gazu, obojętnie czy mowa o kliencie indywidualnym, czy biznesowym. Haczyk w tym, że lakoniczność tego stwierdzenia brzmi jak konstytucja. Szczytne hasło ma się inaczej do praktyki. Ta zaś wskazuje jednego głównego rozgrywającego na rynku gazowym. Polska Grupa Naftowa i Gazowa (PGNiG), utworzona jeszcze w stanie wojennym, to jest w dawnym ustroju gospodarczo-politycznym, jest dziś spółką akcyjną, której najważniejszym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Mając państwowe, czytaj: nieograniczone, zasoby finansowe „na wezwanie” nie dziwi fakt ogromnej dominacji spółki na rynku. Blisko 7 milionów osób fizycznych i firm w Polsce korzysta z oferty PGNiG.

W Polsce niemal każde gospodarstwo domowe potrzebuje ciągłego dostępu do gazu ziemnego, co sprawia, że rynek ten naprawdę jest ogromny i nie dziwi fakt, że coraz więcej firm nim jest zainteresowanych. Zaangażowani w obracanie surowcami, nierzadko dorobieni już z pewnymi fortunami przedsiębiorcy, planują uczynić rynek sprzedaży gazu bardziej konkurencyjnym. Wszak samo już wejście do grona graczy wymaga wielomilionowego kapitału oraz … dobrych kontaktów z rządzącymi.

Czy to zagadnienie bardzo Cię ciekawi? Jeśli tak, to wejdź tu i poznaj naszą firmę (https://dobromir.eu/nawozy/granulowane-wapno-tlenkowe-progresywne/) – poznasz w tym miejscu nieziemsko absorbujące informacje.

Duon, Handen, Energa – oto przykładowe firmy, posiadające koncesję na sprzedaż gazu nad Wisłą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*