Powtarzalność nasza codzienna. Jak to jest z tym poszukiwaniem sensu w zwyczajnych dniach? Czy w ogóle warto się starać?

Każdego roku czekają nas konkretne zdarzenia, jakie mogliśmy już poznać, które są powtarzalne i po prostu się powtarzają, jak cykliczne jest nasze życie. Jeśli bowiem popatrzymy na przyrodę, to wszyscy wiemy, że istnieją pory roku, które następują po sobie. Jeśli popatrzymy na nasze życie, to też dostrzeżemy, iż kalendarz każdego roku wygląda niemal identycznie, są te same dni, ale jest inny rok. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego i nie możemy sobie wyobrazić, by mogło być inaczej.

Każdy rok to następne wyzwania, lecz wiele z nich jest takich samych co roku. Przykładowo składanie deklaracji podatkowej, w tym roku będzie to Pit za 2014, za rok znów to zrobimy, to owa powtarzalność – Więc liczby ulegają zmianie, ale tak naprawdę wiele rzeczy jest powtarzalnych. Każdego roku celebrujemy te same święta, czekamy na te same dni, świętujemy urodziny i imieniny, choć i tak niezwykle czuć upływ czasu.
Niestety, nie możemy przed tym uciec, bo chociaż powtarzalność występuje dla każdego, to jednakowoż każdego roku stajemy się trochę innymi osobami. Tak to już jest, nieuniknioność upływu czasu jest też uzasadnieniem powtarzalności, mówiąc prościej, to że tak dużo rzeczy się powtarza świadczy o tym, iż wszyscy przemijamy. Właśnie to w jesień, a tym bardziej w zimę czujemy to najbardziej, ponieważ w lato jesteśmy trochę rozmarzeni, trochę w innej rzeczywistości i nie zastanawiamy się nad takimi rzeczami. Pora na refleksję nadchodzi, kiedy robi się zimno, kiedy nasze wakacyjne plany znów muszą dojrzeć do lata. Istnieją jednocześnie ludzie, którzy dobrze się w tym czują, w tej powtarzalności, bo wyraża to w jakiś sposób poziom naszego bezpieczeństwa.http://www.kancelaria-cpr.pl/2017/03/20/alimenty-dla-dziecka-od-rodzica-z-zagranicy/ (http://kancelaria-cpr.pl/2017/03/20/alimenty-dla-dziecka-od-rodzica-z-zagranicy/)

Bo jakby to było, gdyby każdy z dni był usiany niepewnością, a każdy rok ogromną niewiadomą? W jakimś sensie tak jest, przecież nie możemy wiedzieć czy dany rok przyniesie szczęście (być może jakąś wygraną) czy raczej coś nieprzyjemnego (choroba, śmierć kogoś bliskiego), niemniej, to że istnieją te same punkty każdego roku sprawia, iż posiadamy pewne drogowskazy. To tak jak chodzimy po lesie lub jeździmy samochodem po obcym mieście. Żeby się nie zgubić wymagamy drogowskazów. Drogi są wszędzie niemal identyczne, lecz nie zawsze trafiamy we właściwe miejsce, a by się nie zgubić potrzebujemy wsparcia, właśnie w postaci tych punktów. Dlatego każdy z nas ich potrzebuje – w większym lub mniejszym stopniu.