Właściciel tworząc regulacje dla swojego sklepu, musi zaznajomić się z obowiązującymi przepisami

Sklepy sieciowe stają się coraz powszechniejsze jako punkt dokonywania zakupów, stając się wyjściem i współzawodnictwem dla typowego handlu. Decyduje o tym głównie funkcjonalność. Mimo tego zarówno klienci, jak i właściciele sklepów internetowych skarżą się na pewne niewygody specyficzne dla transakcji elektronicznej.

zasady zakupów internetowych

Autor: Jorge Franganillo
Źródło: http://www.flickr.com
Nabywcy pragnęliby być lepiej obsługiwani przez dobrze poinformowanych doradców telefonicznych. Brakuje im dokładnych opisów artykułów i naturalnych fotografii. Pragnęliby także uciekania od przykrych sytuacji związanych ze zwrotem lub reklamacją produktu.

Wciąż masz duże problemy z wyszukaniem ciekawej oferty? Nie martw się – sprawdź te propozycje (http://www.rathgeber.pl/loga-3d-emblematy-i-napisy), one z pewnością Cię nie zawiodą.

Z drugiej strony sprzedający skarżą się na klientów wykorzystujących swoje uprawnienia, na przykład rezerwujących produkty, których nie chcą potem kupować.

Ostatnio wyjątkowo męczącym postępowaniem, szczególnie dla małych sklepów, stało się pozywanie do sądu właścicieli, którzy błędnie sformułowali regulamin swojej witryny (zasady zakupów w e-sklepach). Niektórzy prawnicy lub instytucje wyrażające chęć obrony przywilejów klientów, znajdują nieprawidłowe zapisy i składają doniesienie o wykroczeniu. W takim momencie sprzedający imają się przeróżnych rozwiązań, usiłując na przykład ukrywać instrukcję sklepu przed wyszukiwarkami lub generalnie unikając zamieszczania go na stronie i przedkładając go dopiero na żądanie przyszłego konsumenta.

sklep internetowy

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Ustawodawca nie pozostawia jednak wątpliwości co do tego, że posiadacz sklepu internetowego musi posiadać uregulowania dotyczące funkcjonowania placówki i wykładać go do wglądu klientom. Według zapisów aktu prawnego sporządzony przez właściciela przepis regulujący działanie sklepu, musi zawierać rodzaje i zakres wykonywanych świadczeń, warunki wykonywania tych usług, wymagania techniczne oraz zakaz dostarczania treści bezprawnych, warunki podpisywania i rozwiązywania umów oraz sposób postępowania reklamacyjnego. Niemniej jednak stworzenie poprawnego regulaminu sklepu, nastręcza przedsiębiorcom wiele kłopotów. W sytuacjach wątpliwych warto skorzystać z doradztwa kancelarii prawnej. Planując taką konsultację, warto mieć szkicowy regulamin e-sklepu.