Kursy i pozostałe sposoby kształcenia istotne są, żeby być specjalistą w konkretnej dziedzinie. Czy na pewno?

Od dawien dawna ludzie się dokształcali, tak nam pozostało do dziś, jednakże w XXI wieku sposoby kształcenia przybrały już troszkę inną formę.

Dzisiaj nie ginie się na bitwach, jak w okresie Troi, gdyż ojciec zapomniał dodać, iż do dzidy trzeba też wziąć tarczę. Kiedyś zdobywaliśmy wiedzę poprzez praktykę, obecnie uczymy się teorii, którą później wzbogacamy przez praktykę.

szkolene

Autor: Open Knowledge Foundation
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś nie potrzeba nam węgla oraz litej ściany aby być w stanie robić notatki, dziś mamy bruliony, notatniki, komputery, dziś możemy iść na kursy i szkolenia, na przykład zarządzanie (zobacz planista produkcji kurs) bezpieczeństwem żywności szkolenie, cała masa, dużo darmowych, z których właściwie nie jesteśmy w stanie skorzystać. Dziś także istnieje swego rodzaju pewność, iż to, co jest darmowe, na pewnoz pewnością jest słabej, jakości, że niczego się tam nie dowiem.

Co ciekawe, gdyby dać zwykłemu Kowalskiemu, który chce się nauczyć łowienia ryb, za darmo dwa szkolenia: pierwszy – „W jaki sposób zostać mistrzem w łowieniu ryb” oraz drugi, identyczny – „W jaki sposób być mistrzem w łowieniu ryb” z dopiskiem w górnym rogu „sugerowana cena detaliczna: 379 zł”, to na pewno chwyciłby ten drugi, bo dziś wartość dyktuje cena. trzeba natomiast pamiętać, iż wszystkie szkolenia są na „jedno kopyto”, zanim ich dokładnie nie przestudiujemy.

Z kolejnej strony, darmowe szkolenia są robione w różnych dziedzinach, ale nie wszystkich. Te bardziej specjalistyczne, jak lean (optymalizacja produkcji) management szkolenia wymagają od uczestnika już jakiegoś wkładu pieniędzy. Gotówka, którą inwestujemy w takie szkolenia na pewno zwróci nam się z nawiązką, jednakże trzeba dużo pracy, by otrzymać dobre efekty. W taki sposób widoczny jest dość prosty podział na dwa rodzaje kursów: bezpłatne oraz płatne (Najlepsze szkolenia z zarządzania bezpieczeństwem żywności).

szkolenie

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com

W dużej ilości branż z łatwością odnajdziemy szkolenia, za które nic nie zapłacimy, oraz takie, które będą nas kosztować sporo. Jednakże, jeżeli chcielibyśmy się rozwijać w konkretnej dziedzinie powinniśmy inwestować w jeden, jak i drugi rodzaj kursów. Niestety nie jest tak, iż szukając tylko darmowych szkoleń będziemy w stanie dobrze zagłębić się w fascynujące nas zagadnienie. Problem polega na tym, że najczęściej ci dobrzy fachowcy w swojej dziedzinie sporo liczą sobie za włąsną wiedzę. Jednak z czasem okaże się, iż taka inwestycja przyniesie nam spodziewane profity.