Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

Gdy potrzebujemy osoby zajmującej się wycenianiem nieruchomości, odpowiednim kandydatem będzie rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawcy działają jako jednoosobowe przedsiębiorstwa lub zatrudnieni są przez większe jednostki. Są oni także wynajmowani przez banki, które często potrzebują wyceny mieszkań przy kredytach hipotecznych. Czym tak naprawdę zajmuje się rzeczoznawca majątkowy i jak nim zostać?

rzeczoznawca majątkowy
Napisane przez: manishibhatt
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przyszły rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek podejść do egzaminu. W dodatku musi mieć stopień naukowy magistra oraz studiować podyplomowo na kierunku dotyczącym wyceny. Rzecz jasna jeżeli program studiów magisterskich obejmował te zagadnienia, nauczanie podyplomowe nie jest już niezbędne. Zdanie egzaminu to jednak nie koniec. Przyszły rzeczoznawca majątkowy musi odbyć praktykę trwającą rok. Rzeczoznawca przeprowadza wycenę nieruchomości razem z dobrami, które znajdują się na wycenianym obszarze.

Zobacz również

Przykładowa ścieżka awansu w działach sprzedaży sklepów wielkopowierzchniowych, czyli dlaczego warto postawić na edukację

supermarket
Napisane przez: Alper Çuğun
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Kariera w szeroko rozumianym handlu zaczyna się od zwykłego sprzedawania w pobliskim sklepie spożywczym lub jarzyniaku. Fach sprzedawczyni to czasem ciężki kawałek chleba, gdyż trzeba odznaczać się sporą siłą fizyczną - do noszenia nielekkich skrzyń z bananami i pomarańczami czy wodą gazowaną de facto przydałby się dobrze zbudowany mężczyzna, ale, jak na ironię, to kobiety, czy to tuż po szkole, czy te po czterdziestce, a nawet sześćdziesięcioletnie, najczęściej stoją za kasą i w ciągu całego dnia przerzucają kilkaset kilogramów rozmaitego rodzaju produktów.


Nieprawidłowym jest jednak mylenie rzeczoznawcy z pośrednikiem. Rzeczoznawca majątkowy tylko wycenia. Wszelkie działania sporządzane są na piśmie, oczywiście w pełni zgodnie z prawem. Zabronione jest wycenianie nieruchomości rzeczoznawcy przez niego. Nie można wykonać wyceny własnych nieruchomości oraz tych, należących do rodziny. Choć rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo dobrze płatny, należy wziąć pod uwagę, że studia podyplomowe, egzamin oraz przeprowadzone praktyki to bardzo duży koszt, co na pewno trzeba wiedzieć. W dodatku rzeczoznawca majątkowy musi cały czas dokształcać się i doskonale znać obowiązujące normy.

Jeżeli potrzebujemy wyceny, odnalezienie rzeczoznawcy nie powinno być niełatwe oraz pracochłonne. Aktualnie niemal wszystkie oferty dostępne są w Internecie. Wyszukiwanie jest bardzo proste. Należy jedynie wprowadzić odpowiednią frazę, w tym wypadku "rzeczoznawca majątkowy", bardzo dobrze jest sprecyzować o miasto, które nas interesuje, wtedy wyniki będą najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Na stronach zapoznamy się skrupulatnie z ofertą, niejednokrotnie poznamy także wykaz kosztów oraz rekomendacje poprzednich klientów. Dlatego też możemy wybrać najlepszą ofertę.

Jak więc dokładnie widać rzeczoznawca majątkowy to zawód bardzo wymagający. Osoba, która chce się tego podjąć, powinna bardzo się do tego przygotować i przede wszystkim naprawdę intensywnie się uczyć. Wykonywane wyceny powinny być przeprowadzone bardzo dokładnie. Błędy są niemal niedopuszczalne. Dodatkowo egzaminy oraz praktyka są niełatwe. Nad podjęciem się sprawowania tego zawodu, trzeba się mocno zastanowić, jednak warto wspomnieć, że jest on również bardzo ciekawy, a wkładany trud z pewnością się opłaci.
18/06/22, 08:12:33
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.