Manifestacja mieszkańców Krobi przeciwni budowie kopalni odkrywkowej

Ostatnio w mediach mogliśmy usłyszeć, iż mieszkańcy Krobi protestują przeciwko budowie kopalni. Uczestnicy głośnej manifestacji protestowali przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na tym terenie.

Krobia to mała miejscowość w województwie małopolskim. Mieszkańcy nie chcą, aby kopalnia powstała w ich miejscowości. Protestują przeciwko działaniom poszukiwawczym, a także planom stworzenia kopalni. Protesty zapowiadają tak długo, aż ich postulaty zostaną uwzględnione.

kopalnia

Autor: André Schäfer
Źródło: http://www.flickr.com

Działania geologiczne, których celem jest wykrycie pokładów węgla brunatnego na tych terenach przeprowadzane są już od bardzo dawna. Poszukiwania i rozpoznanie złóż tego surowca na tym terenie przyniosły pozytywne rezultaty, bowiem zatwierdzono występujące tam zasoby tego paliwa. Entuzjaści kopalni w Krobi niezaprzeczalnie powinni być zatem zadowoleni.Mieszkańcy Krobi są jednak niezadowoleni z tego faktu. Sprzeciwiają się kopalni, chcieliby, aby region rozwijał się tradycyjnie bez tak spektakularnych zmian. Zdaniem stowarzyszenia, które utworzono z myślą właśnie o manifestacji, budowa dom w stanie surowym wrocław kopalni w miejscowości będzie prowadzić do degradacji rolniczego regionu.

Uczestniczący w manifestacji przeciwko kopalni rozpoczęli swój protest pod lokalnym kościołem, z którego przemieścili się pod ratusz. Była również opracowana odpowiednia petycja władz gminy Krobia adresowana do premiera Polski. W petycji mieszkańcy w głównej mierze żądają zaniechania prac mających na celu znalezienie węgla brunatnego w miejscowości Krobi. Nawołują o poszanowanie własności ich gruntów, ponieważ ziemia ta jest im zagwarantowana prawnie. Oprócz tego żądają decyzji, które nie pozwolą na powstanie kopalni na ich terenie.Mieszkańcy zdecydowanie nie zauważają żadnych zalet przedsięwzięcia, a raczej dopatrują się wyłącznie wad. Warto nadmienić także, iż kopalnia w ogromnej mierze mogłaby mogłaby mieć wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że jednak jest to niemała inwestycja, która w ogólnej perspektywie mogłaby przynieść spore korzyści finansowe. To również następne miejsca pracy dla mieszkańców Krobi. Dla zamieszkujących te tereny nie są to jednak argumenty, które byłyby w stanie ich przekonać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*