Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe dla naszej działalności?

Otworzyliśmy firmę. Podjęliśmy decyzję o współpracy z biurem rachunkowym, którego zadaniem ma być w przyszłości prowadzenie naszych rachunków.

Tak się złożyło, że do tej pory nie udało nam się poznać nikogo z tą branżą związanego – postanowiliśmy skorzystać z najszybszego z możliwych rozwiązań, a więc z poszukiwania przez internet. Wprowadziliśmy właściwą frazę, np. „księgowy wrocław” (biuro rachunkowe we Wrocławiu Leaderway). Otrzymaliśmy wyjątkowo obszerną listę rekordów. No właśnie. I co teraz?

polecana firma

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com

Na jaką firmę się zdecydować?

W idealnym świecie nie miałoby to w najmniejszym stopniu znaczenia. Odpowiednie przepisy obligują ludzi prowadzących działalność księgową do posiadania odpowiednich uprawnień. Cechy osobowości w tym przypadku nie mają żadnego znaczenia – nie ma przymusu, aby pałać uczuciem do swojego księgowego. Istotne jest tylko, żeby profesjonalnie wykonywał swoją pracę. Tak wygląda to jedynie w teorii. Jedno biuro jest lepsze – drugie gorsze, co zazwyczaj oznacza, że współpraca może się między naszymi firmami układać łatwo i bezproblemowo, a może być odwrotnie. I co najistotniejsze – mało kto zdaje sobie z tego sprawę, iż za jakiekolwiek pomyłki, odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym, ponosimy my. To prawda, że każda tego typu firma powinna posiadać polisę ubezpieczeniową na wypadek (zobacz również wpis – szkoda z oc sprawcy ) pomyłki, ale grzywnę do urzędu wpłacić powinniśmy sami, a dopiero wtedy możemy zażądać wyrównania naszych strat przez biuro rachunkowe.

Dobrze byłoby zasięgnąć opinii kolegów lub przyjaciół. Jeżeli poleci nam sprawdzone biuro – to czemuż by nie wykorzystać jego doświadczenia? Jeszcze bardziej wartościowa będzie opinia naszych kontrahentów. Będziemy mogli mieć pewność, że dana firma zna dokładnie np. przepisy Vat odnoszące się do interesujących nas zagadnień. Jeżeli niestety możemy uzyskać wiedzy na ten temat – poszukajmy opinii na forach dyskusyjnych.