Zbliżający się nowy rok i dość konkretne zmiany w zakresie kredytów. Co się zmieni i jakie to ma dla nas znaczenie?

W bankowości, tak jak w pozostałych dziedzinach zmiany następują bardzo szybko i potrafią być niezwykle konkretne, oddziałując na życie wielu z nas. To nie tylko zmiana szczegółów, jak pozostałe karty kredytowe, ale większe i mocniej wpływające na nasze życie, zachodzące zmiany. Tak się dzieje także w tym roku, tym bardziej, że przed nami zmiany w dziedzinie kredytów hipotecznych. Powinniśmy przygotować się na te zmiany i wiedzieć dokładnie, co się zmieni. Zmiany, które nas czekają mają swoje pozytywne, ale jednak również złe strony.

amerykańska karta kredytowa

Autor: TheTruthAbout
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej zauważalną zmianą jest wzrost w kwestii wkładu własnego. Obecnie to wygląda tak, iż kredytobiorca musi wykazać się wkładem jedynie na poziomie 5 procent wartości nieruchomości. Od 2015 roku ten wkład wzrośnie już do 10 procent. Wydaje się mało, jednakowoż jest to duża podwyżka, bo kupno mieszkania to inne koszty, jak podatek PCC, czyli dwa procent wartości rynkowej nieruchomości, ale także wycena nieruchomości, opłata dla notariusza czy prowizje bankowe. To znaczy, że przykładowo kupno mieszkania o wartości trzystu tysięcy złotych będzie skutkował posiadaniem własnego wkładu w kwocie 40 – 50 złotych. Dla wielu z nas to wielkie pieniądze, wręcz niemożliwe do zdobycia. Dodatkowo, taki wkład własny nie powinien pochodzić z kredytu. Więcej informacji na .

karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com

Istnieje jednakowoż możliwość zdobycia kredytu bez wkładu środków własnych.

Opracowaliśmy dla Ciebie kolejne atrakcyjne informacje na frapujący Cię dział. Wejdź do następnego wpisu oraz czytaj wpis pozyczki pod zastaw.

Dzieje się tak w sytuacji zakupu nieruchomości nieoszacowanej. Na rynku jest parę banków, jakie analizują rekomendację na temat wkładu własnego trochę inaczej. A mianowicie, że do takiego wkładu jesteśmy w stanie zaliczyć różnicę pomiędzy rynkową wartością nieruchomości a wartością transakcyjną. To znaczy, że jeśli wycena nieruchomości wskaże, że rynkowa wartość plasuje się wyżej niż transakcyjna, to różnica ta będzie wliczona do wkładu własnego. Z pewnością to rozwiązanie będzie pomocne dla osób bez szans na środki własne w normalnym wymiarze. Zerknij koniecznie tu – .

Zmianie również ulegną poszczególne przepisy w programie Mieszkanie dla Młodych. Z tego, co jesteśmy w stanie już dziś zrozumieć te zmiany będą raczej bardziej korzystne. Jednocześnie, jak to najczęściej bywa w takich zmianach, to co dla jednej grupy osób będzie bardziej korzystne, innym może się nie spodobać. Stąd także tego typu przepisy trzeba interpretować bardziej w odniesieniu do pojedynczych osób. Zawsze jednak wszystko wychodzi w praktyce, więc powinniśmy poczekać na wejście przepisów w życie i wtedy naprawdę zobaczyć, jak działają te zmiany.