Musimy wiedzieć czy nie powinniśmy wypisać pit 38

Sprawdźmy kto się rozlicza przez pit 38

Kiedy przybliża się okres rozliczeniowy, powinniśmy rzetelnie zobaczyć, które z dokumentów musimy wypisać, tak aby mieć pewność, że nasze rozliczenie będzie wykonane w prawidłowy sposób i nie będziemy przywoływani do jego wyjaśnienia.

Przez to trzeba poczytać, który pit odnosi się do jakich rozliczeń i kto powinien je wypisywać. W momencie gdy w danym roku rozliczeniowym sprzedaliśmy nasze papiery wartościowe, albo udziały w spółkach, potrzebne będzie wypisanie dokumentu pit 38.

Nie jesteś pewien odnośnie tego tematu? Po prostu sprawdź szczegóły trainingpartners dostępne dokładnie tutaj. Wszystko jest dokładnie opisane.

Przydatna pomoc odnajdzie się w źródle Nie istotna jest data nabycia tych papierów, ważna tu jest data ich sprzedaży, bo to wtedy dochodzi do naszego wzbogacenia się. Często o obowiązku wypisania takiego pita dowiadujemy się w momencie, kiedy dostajemy pit 8c z biur maklerskich zajmujących się zbyciem naszych papierów. Jednak kiedy sprzedaży dokonywaliśmy samodzielnie, to również sami powinniśmy przypilnować ich właściwego rozliczenia i wprowadzenia wszystkich wartości, jakie tu uzyskaliśmy.

Nie możemy się rozliczać wspólnie

Często dzieje się tak, że małżonkowie rozliczają pit wspólnie, ponieważ wówczas mają szansę zyskać znaczniejszy zwrot oraz mogą też liczyć na dodatkowe ulgi. Jednak musimy wspomnieć, że wypełniając pit związany ze zbyciem papierów wartościowym, należy go wypisać osobno, nie ma tu czegoś takiego jak wspólne rozliczanie małżonków. Dzieje się tak przez to, że konkretne papiery zostały wystawione na daną osobę i to dzisiaj ona musi się z nich rozliczyć . Należy powiedzieć o tego typu drobiazgach, ponieważ to właśnie od nich zależy, czy dobrze będzie wypełniony cały nasz pit.

Jak czegoś nie wiemy to należy pytać

Kiedy podczas wypisywania rozliczenia nie jesteśmy przekonani, czy rozumiemy instrukcję wypełniania wszystkich pul, to zawsze należy poszukiwać odpowiedzi na swoje wątpliwości. Możemy ich szukać w internecie, lub zadzwonić do urzędu skarbowego, albo nawet udać się tam osobiście. Im lepiej będziemy znali metodę wypełniania takiego dokumentu tym znaczniejsza szansa, że zrobimy to dobrze już przy pierwszym podejściu.