Jak działają karty RFID? Czy są niewątpliwie w pełni bezpiecznie? Co robić w sytuacji, kiedy taką kartę utracimy?

W dzisiejszych czasach niemal całkowita informatyzacja rynku stopniowo staje się faktem. Jeśli typowy człowiek zajrzy dla przykładu do swojego portfela, wtedy kategorycznie odszuka tam co najmniej kilkanaście różnych plastikowych kart. Służą nam one nie tylko jako karty bankomatowe, ale także jako karty rabatowe do sklepów lub karty identyfikacyjne do różnych instytucji.

Oczywiście bez wątpliwości najbardziej powszechne są karty kredytowe i inne, które otrzymujemy od banku. Czasami mamy także dodatkową kartę, która umożliwia nam szybkie identyfikowanie się oraz załatwianie wszelkich spraw w banku. Dzisiaj wielu ludzi posiada również karty zbliżeniowe, za pomocą których możemy łatwo zapłacić na przykład za zakupy w sklepie. Jeśli chcesz korzystać z tego udogodnienia, wystarczy że zbliżysz kartę do czytnika – jeżeli Twoje zakupu nie są droższe niż pięćdziesiąt złotych, wówczas transakcja jest już dokonana.

Zobacz również:

Takie karty bez wątpliwości znacząco przyspieszają dokonywanie codziennych zakupów, dlatego nic nadzwyczajnego, że coraz więcej ludzi korzysta z takiego właśnie sposobu płacenia za zakupy. W dodatku kategorycznie masz w portfelu parę kart, które umożliwiają Twoją identyfikację. Na niewielkich plastikowych kartach mamy już dzisiaj nie tylko legitymacje uczniowskie czy studenckie, ale także dowody osobiste i prawa jazdy. Ich niewielki rozmiar pozwala na swobodne noszenie ich w tym samym miejscu.

Jeżeli pracujesz w miejscu, gdzie wejścia na teren budynku bronią bramki, wówczas zdecydowanie posiadasz również kartę, która ułatwia Ci wejście na teren biura. Są to tak zwane karty RFID – więcej – które zazwyczaj wykorzystują fale radiowe do przesyłania danych – dzięki temu cały proces identyfikowania właściciela karty odbywa się w jedynie ułamki sekundy.

Nie da się ukryć, że w teraźniejszych czasach niewielkie plastikowe karty są wszechobecne. Zazwyczaj przechowujemy je wszystkie w portfelach, jednakże jeżeli dojdzie do zagubienia lub systemy lojalnościowe kradzieży portfela, wówczas możemy mieć naprawdę spore kłopoty. Pamiętaj, aby w takich wypadkach nie tracić zimnej krwi i niezwłocznie zgłosić zagubienie kart i dokumentów wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe.