Przyjście na świat smyka to magiczny dzień i początek dość długiego urlopu macierzyńskiego

Kilka lat temu obywatelki tego kraju wywalczyły sobie, by ich urlop macierzyński trwał 12 miesięcy.
Każda mama potwierdzi, że pierwszy rok dziecka jest najważniejszy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, gdy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła i obecności. I nie chodzi jedynie o mleko czy przebieranie, ale o tworzenie się silnej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W chwili rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama rozmyśla już wyłącznie o swym maleństwie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne wydaje się być to, by wiedzieć, że na ilość pieniędzy, które otrzymamy od ZUS na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba.

Czy zaintrygowała Cię moja strona? Bardzo mi miło. Świetnie będzie, jeżeli poświęcisz jeszcze minutę, żeby wystawić swoją opinię.

Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wynagrodzeń, ale nie może być też niższa niż 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało kto w dzisiejszych czasach zarabia najmniejszą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez kłopotu dać sobie radę z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj możemy też liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.