Z jakiego powodu opony uniwersalne mają możliwość być lepszym rozwiązaniem dla kierowców?

Czy kierowanie samochodem na tym samym komplecie ogumienia przez cały czas może być dobrym sposobem? Często jest tak, że wdziewamy lżejsze gumy dopiero w lecie, bo w trakcie ostatnich lat normą stały się zaśnieżone majowe wczasy.

felgi

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Z drugiej strony w styczniu nie decydujemy się jeszcze na założenie opon zimowych, ponieważ święta są od jakiegoś czasu suche. Wbrew pozorom użytkowanie opon sezonowych – latem lżejszych, zimą zimowych – niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Producenci gum opornie się do tego przyznają, ale zimowe opony (opony do audi r8) Barum, czy Uniroyal opony wypadają blado na wilgotnej i wysuszonej nawierzchni, a w europejskim klimacie podobne warunki zdarzają się dosyć regularnie nawet w trakcie zimy. To oczywiście nie jest jednoznaczne z tym, że należy prowadzić auto na oponach letnich, bo one też w ogóle nie radzą sobie na śniegu i lodzie, a to ma prawo kierowców zaskoczyć w każdej chwili. Całoroczne opony są, wg przeciwników tego rodzaju ogumienia, gorsze na śniegu od zimowek oraz ustępują oponom lekkim na suchej drodze. To prawda, choć w przypadku małych rozmiarów gum różnice te w ogóle nie zdarzają się tak duże. Ważniejsze jest w tym przypadku to, że na zaśnieżonej nawierzchni opony całoroczne są znacznie bardziej bezpieczne od opon letnich, natomiast na wilgotnej nawierzchni spiszą się lepiej od opon zimowych.poznaj szczegóły – http://www.sportwheels.pl/firm-pol-1464964671-OZ-Racing.html
To rzecz jasna nie jest jednoznaczne z tym, że opony całoroczne są idealne i wielozadaniowe.

samochód

Autor: Kyle Harris
Źródło: http://www.flickr.com
To typ ogumienia nie dla każdego auta i kierowcy. Opony wielosezonowe nie sprawdzają się do potężnych aut – w tym wypadku lepiej spisują się popularne wszystkim opony Uniroyal albo Barum opony. Opony wielosezonowe spisują się idealnie w kompaktach, ale do dużych i szybkich aut można je założyć jedynie w pewych przypadkach. Zawsze tam, gdzie osoba prowadząca wykorzystuje większość osiągów auta, o wiele rozsądniej kupić gumy dedykowane sezonowo. To samo tyczy się osób jeżdżących na górskich zakrętach czy w wypadku dynamicznej jazdy po krętych drogach. Opony całoroczne to mimo wszystko dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy zazwyczaj kupują ogumienie na sezon z najniższej półki – pojedynczy komplet dobrych gum wielosezonowych zastąpi je z powodzeniem, a jednocześnie pozwoli wiele zaoszczędzić.