Czy każdy może być bogaczem?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że owszem. Niemniej jednak często bez powzięcia radykalnych kroków trudno będzie osobie z krajową płacą minimalną uzyskać finansową stabilizację i bogactwo. Pamiętajmy jednak, iż osoby z dobrą historią kredytową i płacy w okolicach średniej krajowej mogą w stosowny sposób pokierować swoimi wydatkami i oszczędnościami w taki sposób, żeby w okresie emerytury wieść dostatnie życie.
Jak być bogatym? Pierwsza zasada – więcej oszczędności, mniej pożyczek. Młodzi ludzie w obecnych czasach miewają niepohamowaną skłonność do zaciągania coraz to nowych pożyczek gotówkowych. A przecie pożyczki te są najwyżej oprocentowanymi pożyczkami na rynku bankowym! Zwyczajnie rujnują nasze finanse. Inna sprawa to kredyt hipoteczny. Tani kredyt na dom umożliwia nam życiową niezależność, co znacznie podwyższa standard życia. Pamiętajmy o słynnej regule Rockefellera, który powiadał iż z każdej wypłaty trzeba odkładać co najmniej 10 procent kwoty netto!

Druga zasada to oszczędności w mieszkaniu. Każdy z nas może zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na powszednich wydatkach za energię , gaz, wodę czy jedzenie. Starczy nauczyć się zakręcania kranu podczas szczotkowania zębów oraz gotowania połowy czajnika wody, miast całego. W skali roku w taki sposób oszczędzimy minimum kilkaset złotych.

czytaj

Autor: paulino perez
Źródło: http://www.flickr.com

Trzecia zasada to pracuj więcej. Kiedy szef oferuje Ci nadgodziny, a Ty ich nie przyjmujesz, wychodzisz na leniucha. Nikt nie każe Ci pracować w każdy weekend. Jednakże jedna sobota w miesiącu w miejscu zatrudnienia nie odbije się negatywnie na twym samopoczuciu, a w portfelu przybędzie ponadprogramowa gotówka, którą możesz zainwestować.

Zasada czwarta nie przechowuj pieniędzy w skarpecie! Ulokuj cześć funduszy w fundusze inwestycyjne. W ofercie brokerów jest ich ogromnie dużo. Gdy obawiasz się lokat i masz małą wiedzę w tym temacie, ulokuj w fundusz bezpieczny. Co miesiąc dokładaj do niego kilkadziesiąt złotych. Po kilku latach inwestycja (inwestor zastępczy pełnomocnictwo) pozwoli na kupno samochodu albo kapitalny remont budynku.
Po piąte – uważaj na pożyczki. Pamiętaj, iż w doborze najtańszego kredytu hipotecznego bądź gotówkowego pomoże Ci zawsze doradca bankowy bądź tzw. research w internecie.

Są to najistotniejsze porady, jakie pomogą Ci zapanować nad finansami (kliknij tutaj).