Przykładowa ścieżka awansu w działach sprzedaży sklepów wielkopowierzchniowych, czyli dlaczego warto postawić na edukację

Kariera w szeroko rozumianym handlu rozpoczyna się od zwykłego sprzedawania w sąsiednim sklepie spożywczym bądź jarzyniaku. Zawód sprzedawczyni to niekiedy ciężki kawałek chleba, bo trzeba wykazać się sporą siłą fizyczną – do podnoszenia kilkunastokilogramowych skrzynek z owocami czy wodą źródlaną de facto przydałby się umięśniony mężczyzna, lecz, jak na ironię, to panie, czy to zaraz po skończeniu edukacji, czy te po pięćdziesiątce, a nawet sześćdziesięcioletnie, zazwyczaj stoją za ladą i dziennie przerzucają kilkaset kilogramów rozmaitego typu produktów.

szkolenie

Autor: Association of Online Publishers
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak karierę w sprzedaży najsensowniej rozpocząć od pracy w dużych sklepach, czyli np.

Aby zdobyć świeże informacje na omawiane zagadnienie przenieś się tutaj (http://www.rm-kancelaria.pl/podzial-majatku-rozwod-adwokat-lublin), a na pewno nie poczujesz się zawiedziony Upewnij się, że tak jest!

supermarketach. W okolicznym sklepie szanse na awans bywają bardzo małe, natomiast w sklepie wielkopowierzchniowym możliwości jest o wiele więcej. Żeby w ogóle myśleć o awansie, należy zadbać o edukację. Stąd młode kasjerki zapisują się na studia ekonomiczne, żeby po skończeniu nauki móc zmienić zawód. Poza tym troszczą się o to, aby regularnie brać udział we właściwych kursach, a zatem szkolenie zarządzanie sobą w czasie jest adresowane właśnie do takich ambitnych pań – szkolenia zarządzania czasem.

Pasja - grupa trenerów

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Tematy takie jak np. telemarketing czy merchandising praktycznie nie kryją przed nimi absolutnie żadnych tajemnic, a spis dostępnych kursów wcale na tych pozycjach się nie kończy, zatem dokształcać można się na każdym szczeblu kariery. Po upływie kilku lat lojalna pracownica może starać się awans i oczywiście o podwyżkę. Jeśli bardzo dobrze umie obsługiwać komputer oraz programy biurowe, to nie będzie zmuszona stać przy kasie minimum osiem godzin w ciągu dnia, ale zostanie asystentem działu handlowego, a potem przedstawicielem handlowym. W następnych latach może starać się o stanowiska kierownicze, a także… poszukać dodatkowej pracy.

Trener sprzedaży powinien szczegółowo znać wszystkie zagadnienia połączone z szeroko pojętym handlem, dlatego na takim stanowisku sprawdzi się jedynie ta osoba, która niemalże od dziecka trudni się obsługiwaniem klientów i w czasie szesnastoletniego okresu pracy przeszła chyba wszystkie szczeble kariery we wspomnianym zawodzie. A dodatkowo taki trener (zobacz szkolenie na trenera) sprzedaży przez parę godzin musi interesująco prowadzić ćwiczenia, a anegdoty z życia wzięte na pewno staną się rewelacyjną ilustracją podręcznikowych tez.