Bardzo ważne kwestie dla młodego biznesmena. W jaką wiedzę wyposażyć się na początku?

Kompletowanie zespołu do pracy zwykle zajmuje trochę czasu, szczególnie kiedy dopiero otwieramy działalność gospodarczą i robimy pierwsze kroki. Jeśli wiele rzeczy możemy wykonać sami, to doskonale, natomiast kwestie księgowe, za jakie jesteśmy odpowiedzialni, najlepiej będzie powierzyć w ręce kogoś doświadczonego, z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i obeznanemu w świecie rachunkowości. Można dokonać wyboru spośród dwóch możliwości – zewnętrznego biura księgowego, albo księgowego na etacie.

Posiadanie wśród pracowników księgowego, który na bieżąco wprowadza do systemu i księguje faktury oraz sporządza faktury itp., jest szalenie komfortowe za sprawą kilku powodów. Przede wszystkim obieg informacji jest dużo szybszy. Księgowy po prostu jest w przedsiębiorstwie i w każdym momencie może służyć pomocą i radą. Księgowy analizuje miesięczne przychody i koszty, na bieżąco udziela porad, czy mamy przejść na liniowy podatek dochodowy, rozliczy partnerów biznesowych, sporządzi dokumenty i rozmaite pisma (poznaj portal Cena Biznesu). Księgowy w miejscu pracy może jednocześnie pełnić funkcję sekretariatu oraz prowadzić całą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszystkich opłat, przypomni do kiedy PIT, zatroszczy się o kadry i płace itd..

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli nasi pracownicy będą używać prywatnych samochodów do załatwiania spraw firmowych, wówczas możemy pokrywać im koszty używania prywatnych pojazdów. Rozliczać muszą się z realnie przejechanych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, jaką prowadzi księgowa. Kilometrówka, a dokładnie jej stawka, oznaczana jest aby ustalić zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej – w przypadku personelu .https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kilometrowka-do-vat-nowe-zasady-rozliczania-vat-od-samochodow-od-kwietnia-2014tr jest bardzo istotna, ponieważ opłaty powiązane z jego eksploatowaniem możemy wliczyć do kosztów firmowych. Kilometrówka jest wówczas odliczana od podatku dochodowego. Uwaga na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się głowić, do kiedy PIT lub czy przelew ZUS-ów poszedł w terminie, możemy bez zbędnych czynności poświęcać się naszej pasji i realizować postawione sobie założenia w przedsiębiorstwie, rozszerzając obszar jej działalności i koncentrując się na rozwoju (czytaj do kiedy pit złożyć).

czytaj do kiedy pit złożyć