Co to jest windykacja? Czy to zjawisko jak egzekucja komornicza? Co musimy dowiedzieć się na ten temat?

Coraz większa ilość Polaków zadłuża się w różnych instytucjach finansowych, dostępna jest bowiem dosyć duża ilość różnych kredytów, chwilówek oraz pożyczek. Wszystko to jest dobre, póki spłacamy długi na czas, gorzej jak pojawia się problem ze spłatą i nie możemy terminowo oddawać pożyczonych pieniędzy. W tej sytuacji może się pojawić windykacja, jednakowoż warto mieć na uwadze, że windykacja nie jest tym samym, co egzekucja komornicza.

windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż najbardziej istotny cel zdaje się być podobny, czyli zdobycie należnych pieniędzy, to jednak bazują one na całkowicie odmiennych prawach. Windykacja bowiem jest typem mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą albo instytucją, która przyznała pożyczkę (więcej: ).

Jeśli jesteś zdania, że prezentowany wpis okazał się być godny Twojego zainteresowania, to z pewnością warto zobaczyć także (https://www.graulaw.eu/pl/uslugi/dziedziny-prawa/inspektor-ochrony-danych/) pozostałe podobne teksty!

Bardzo często musi opierać się na dialogu i negocjacjach. Windykator, który reprezentuje inną jednostkę lub firmę, nie może zajmować dóbr materialnych dłużnika. Robi zaś wszystko, by dobrowolnie zgodził się na ugodę. Dzięki temu rzeczywisty jest kompromis, jaki uwzględni potrzeby i możliwości jednej, jak i drugiej strony. Praktycznie więc prezentuje się to tak, iż osoba, jaka pragnie odzyskać swoje pieniądze musi zgłosić się do firmy windykacyjnej, która na jej wniosek będzie kontaktować się z dłużnikiem. W większości sytuacji wierzyciel odzyska należne mu pieniądze, które są oczywiście pomniejszone o prowizję. To bardzo wygodne, bo tego typu klient nie musi zajmować się całym procesem osobiście. Mamy dwie najbardziej powszechne typy windykacji. Pierwsza z nich jest polubowna, polega ona na wysyłaniu monitów oraz systematycznym przypominaniu dłużnikowi, że musi oddać należne pieniądze. Następna jest bardziej konkretna – sądowa, bowiem jak nie będzie działać polubowny sposób, to firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu. W tego rodzaju sytuacji sąd może nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wkroczy komornik.

długi

Autor: Kat R
Źródło: http://www.flickr.com

Dla dłużnika oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest windykacja polubowna, ponieważ jest szansa, że uda się dogadać i nie popaść w następne kłopoty. Warto również mieć na uwadze, iż zarówno wierzycielowi, ale także reprezentującej go firmie windykacyjnej, generalnie zależy na odzyskaniu należności. W ten sposób więc będą dokonywać wszystkiego, aby dłużnik mógł spłacać swoje zobowiązanie, chociażby w ratach. Jak więc widać windykacja nie jest tak straszna jak egzekucja komornicza, bo podczas jej trwania dłużnik ma okazję, aby bez sądu oddać pieniądze.