Rezerwy na świadczenia pracownicze i różnorodne metody ich wyceniania

Rezerwy na świadczenia pracownicze to rezerwy powiązane z nadchodzącymi zobowiązaniami podmiotów ekonomicznych w związku z w tej chwili zatrudnionymi pracownikami. Są one umieszczane w księgach rachunkowych konkretnej firmy, spółki czy też przedsiębiorstwa. Rezerwy na świadczenia pracownicze wynikają z nakazów prawa pracy, i także z układów zbiorowych pracy i wielu innych znaczących zobowiązań pomiędzy chlebodawcami i pracownikami. Wycena rezerw na rozmaite świadczenia pracownicze winna być przeprowadzona zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 19 czy również zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 6. Niezależnie od tego, jaki standard się wybierze, musi pozostać użyta metodologia aktuarialna (dowiedz się więcej). Co więcej istnieje rozkaz (KSR 6) czy też zalecenie (msr 19) mówiące o tym, że może to pozostać dokonane przez fachowego, doświadczonego aktuariusza.

Jeśli konkretna firma korzysta z Międzynarodowego Standardu Nr 19, wtenczas przedsiębiorstwo zdoła, ale nie musi korzystać z usług aktuariusza, choć naturalnie jest to polecane. Chociaż msr 19 nakłada na spółki znacznie większe zobowiązania. Raport w mrs 19 jest znacznie bardziej rozbudowany i musi zawierać: sumpty odsetek, koszty niniejszego zużycia, w dodatku w sprawozdaniu powinny znaleźć się wypłacone świadczenia, ograniczenia, sumpty przyszłego zatrudnienia i niemało innych znaczących pozycji.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zobacz inne informacje na ten temat. Najlepiej sprawdź sam program do fakturowania z magazynem online, znajdziesz tutaj podobne wiadomości.

W Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 6 pilnie powinno się skorzystać z usług wykwalifikowanego,

finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

fachowego aktuariusza (spójrz tutaj). KSR 6 jest powiązany ze specyficznymi zaświadczaniami, takimi jak dodatki stażowe, nagrody jubileuszowe, i także odprawy rentowe lub również opieka medyczna. Rzecz jasna to ledwo kilka przykładowych świadczeń, niemniej jest ich dużo więcej.

Mimo tego, że współcześnie wolno samodzielnie oszacować rezerwy za sprawą różnorodnych narzędzi (dostępnych na przykład w Necie), to powinno się pamiętać, iż zgodnie z KSR 6 nie będą one uznawane za znaczące oraz wiążące bez poświadczenia kompetentnego, wykwalifikowanego aktuariusza.