Ubezpieczenia publiczne jako system zabezpieczeń pieniężnych i rzeczowych

Ubezpieczenia społeczne to system zabezpieczeń pieniężnych i rzeczowych które przysługują zatrudnionym i ich rodzinom w przypadku choroby, niezdatności do pracy, zgonu, lub macierzyństwa.


księgowość
Napisane przez: wam kat
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Zobacz również

Zobowiązania pracodawcy w stosunku do pracownika

wykład
Napisane przez: hackNY.org
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Zobowiązania pracodawcy względem zatrudnionego można w zasadzie podzielić na ogólne i szczegółowe. Wszelkie wynikają z regulacji prawa pracy albo przepisów szczegółowych.


Podejmując zatrudnienie w przedsiębiorstwie, podpisujemy różne umowy, o pracę, na zastępstwo, zlecenie, o dzieło. Większa część osób ma świadomość, że z dniem podpisania umowy o pracę, chlebodawca ma obowiązek zacząć obliczać i płacić do ZUS składki. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę jakie szczegółowo i w jakiej wysokości składki winny być opłacane, a jeszcze mniejsza liczba pracowników ma świadomość, że są wypadki, w których nawet umowa o dzieło rodzi zobowiązania płatnicze wobec ZUS.

Zaciekawiły Cię przedstawiane zagadnienia? Jeżeli tak, to sprawdź ponadto, co posiada w tym temacie ta optymalna strona www. Przeczytasz tam zbliżone informacje.

Składki przymusowe, jakie pracodawca powinien płacić w imieniu pracowników, to składka na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Ich wysokość liczona jest na podstawie gaż brutto i jest finansowana w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika. Składki obliczane są na bazie współczynników. Aktualne składki wyliczane są na bazie wskaźników.


przedstawienie nowego oprogramowania
Napisane przez: University of the Fraser Valley
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com


Opłacanie składek jest przymusowe, a kto nie wypełnia obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami czasie, oraz kto nie dokonuje obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych, również imiennych meldunków miesięcznych, podlega karze finansowej. Zamierzeniem ubezpieczeń społecznych jest gwarancja bezpieczeństwa socjalnego osobom, jakie z racji zaistnienia określonych przez prawo wypadków losowych nie potrafią utrzymać się z własnej pracy.


Należności świadczeń z takich ubezpieczeń potrafią mieć charakter krótkoterminowy, długoterminowy, bądź do końca życia. Obok pomocy społecznej i wyposażenia społecznego wyznaczają kluczowy instrument strategii socjalnej państwa.
19/06/04, 07:46:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.