W jaki sposób dbać o porządek w dokumentach?

W domu większości osób znaleźć można mnóstwo przeróżnych dokumentów, które trzeba zachowywać przez wzgląd na ich ważność. Niestety bardzo często okazuje się, że nie jesteśmy w stanie zaprowadzić w nich porządku.

Zwykle nie wiemy, co może okazać się kiedyś pomocne, a co nie, więc gromadzimy każdy kwitek. I choć najczęściej chcielibyśmy nawet uporządkować wszelkie dokumenty, to jednak zazwyczaj po paru dniach porządku, wszystko wraca jak było, czyli do standardowego nieładu. Jak zatem zachować porządek w dokumentach i nie zwariować?Dość istotne jest, abyśmy już na początku stworzyli kategorie wszystkich rodzajów dokumentów, które mamy w naszym mieszkaniu. Warto jest przetrzymywać w głównej mierze najistotniejsze dokumenty dotyczące zaciąganych przez nas pożyczek – głównie potwierdzenia spłat. Warto je zachować, aż do momenty spłaty pełnego zadłużenia, a nawet trochę dłużej. Warto również przygotować kopie większości dokumentów, które np. przygotowaliśmy na potrzeby wszelkiego rodzaju finansowych transakcji czy też przy okazji załatwiania określonych spraw w urzędach. Oprócz tego konieczne jest przechowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy.
Wiele osób przechowuje także rachunki za stałe opłaty, takie jak gaz wodociągi albo prąd, a także potwierdzenia zapłaty. Niektórzy zachowują również rachunki za różnego rodzaju produkty, jakie nabyli w sklepie. Czasem mogą się one przydać, szczególnie w sytuacji dokonywania późniejszych reklamacji.Niewątpliwie ważne jest także, abyśmy posiadali w naszych dokumentach przydatną kategorię z dokumentami gromadzonymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (czytaj więcej o pit online). Są to rozmaitego typu rozliczenia i zaświadczenia, na podstawie których dokonywane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą być one przechowywane przez 5 lat licząc od końca roku, w którym miało miejsce rozliczenie. W przypadku braku tych dokumentów, urząd może zarządzić nawet karę i zażyczyć zwrotu kwoty, która była odliczona od podatku, powiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Należy zatem pamiętać o tym przygotowując rozliczenie PIT 2014 (szczegóły znajdziesz tu). To niezwykle ważne, żeby uniknąć w przyszłości zbytecznych kłopotów.