Pracownik musi być bezpieczny w zakładzie pracy

jakie obowiązki dziś w pierwszej kolejności spoczywają na pracodawcy oraz jak są one skutecznie kontrolowane przez obowiązujące prawo w Polsce?

Pracodawcy mają współcześnie obowiązek zatroszczyć się o bezpieczeństwo własnych pracowników, tym samym na rynku proponowanych jest dużo interesujących rozwiązań, które powinny to uprościć. Priorytetowe znaczenie ma naturalnie wybór stosownej odzieży, która ochroni ubranie pracownika, a jeżeli zachodzi taka konieczność również jego skórę.

Czy prezentowany temat wydał Ci się ciekawy? To bardzo dobrze, gdyż jak wejdziesz tutaj, przeczytasz pożyteczne informacje, które Cię na pewno zaabsorbują.

Przykładem są między innymi fartuchy medyczne, których funkcją jest dodatkowo zagwarantowanie sterylności, co podczas jakichkolwiek czynności medycznych jest absolutnie niezbędne. Tego rodzaju fartuchy są noszone nie tylko przez lekarzy, ale również (więcej info) pielęgniarki i pielęgniarzy. Mają one jeszcze jedno bardzo istotne zadanie – pozwalają na odróżnienie kadry szpitala lub przychodni zdrowia od przypadkowych osób – fartuchy.

fartuchy medyczne

Autor: Port Adelaide Enfield Local History Photos
Źródło: http://www.flickr.com
W zakładach pracy potrzebne jest też stosowne obuwie, przykładowo wyposażone w specjalną podeszwę antypoślizgową. Niektórzy pracownicy, w zależności od specyfiki wykonywanego zawodu, muszą nosić poza tym okulary chroniące wzrok. O bezpieczeństwo pracowników troszczą się również specjaliści BHP, którzy nie tylko kontrolują wykorzystywany sprzęt, ale również organizują dużo specjalistycznych szkoleń. Każdy pracownik, bez względu na to jaki jest charakter jego pracy, musi przejść takie szkolenie, które przygotowuje go do pełnienia określonego stanowiska – zadaj pytanie.

Reasumując, troszczenie się o bezpieczeństwo zatrudnianych osób jest współcześnie jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawcy, a to, czy się z niego prawidłowo wywiązuje regulują specjalne przepisy prawne.