Własna firma – ciężka przeprawa, ale jednak warto spróbować. Pamiętaj jednocześnie o kilku podstawowych rzeczach, a będzie łatwiej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze jest trudne i ryzykowne. Nie mamy w tej sytuacji szefa, jakby to było w firmie, gdzie jesteśmy zwykłym pracownikiem, więc sami powinniśmy sobie poradzić z wieloma trudnościami. Dodatkowo, należy liczyć się z pomyłkami, jakie mogą nas kosztować bardzo dużo, ze zmianami przepisów, które mogą uderzyć bezpośrednio w branżę, w której działamy i wiele innych. Ogólnie, każdego dnia powinniśmy być przygotowani na coś nowego, tak więc własna firma to pomysł dla ludzi przekonanych i zdecydowanych, że to co robią ma sens.

Najwięcej chyba mamy działalności jednoosobowych, ponieważ najłatwiej takie prowadzić. Firma to jedynie my sami, nie musimy posiadać siedziby, ani zatrudnionych osób. W największej liczbie przypadków takie osoby współpracują z innymi freelancerami w dziedzinie rożnych projektów. Także często zdarza się, iż w konkretnym przedsiębiorstwie pracownicy zatrudnieni są, jako właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Dlaczego tak właśnie to wygląda? Odpowiedź jest bardzo prosta. Po prostu, pracodawcy dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż opłaty u nas są na dość wysokim poziomie. Jednocześnie, zatrudniony również na tym korzysta, ponieważ dzięki temu, iż posiada swoją działalność może współpracować z wieloma podmiotami. W zależności od tego, czym się zajmuje stwarza to możliwości na dodatkowy zarobek.Prowadzenie własnej działalności to szereg większych i mniejszych kryzysów. Wiesz o czym mowa, jeśli miałeś z takowymi już do czynienia. Nieważne, czy to duża czy jednoosobowa firma, mogło się zdarzyć, że miałeś nielegalne oprogramowanie w firmie, co jak wiesz nie jest dobrym pomysłem. Można stwierdzić, iż jeśli Ci się udało to miałeś szczęście, ponieważ taka praktyka to w powszechnej opinii kradzież. Z drugiej strony, taka firma nie jest odbierana zbyt poważnie. Możemy powiedzieć, że oryginalne oprogramowanie to zupełna podstawa, w przeciwnym razie możesz mieć kryzys. Myślę jednakowoż, że przed założeniem firmy będziesz o tym pamiętał, nie, żebyzakupić oryginalne firmowe oprogramowanie?

Pamiętaj też o odprowadzaniu wszystkich składek. Wszyscy wiemy, iż ZUS nie rozpieszcza, a młodzi przedsiębiorcy dość często zapominają o terminowym odprowadzaniu składek, a w takim momencie jest kłopot, bo będziesz dodatkowo odprowadzał odsetki do ZUS. Jeśli więc twierdzisz, iż ZUS jest za duży i nie chcesz płacić jeszcze większej ilości pieniędzy, to pamiętaj o terminach.