Dotacje na rozkwit przedsiębiorstwa oraz pozyskiwanie funduszy unijnych – co należałoby o tym wiedzieć?

Unia Europejska ma dużo dotacji i funduszy, które ofiarowane są na rozkwit firm. O fundusze i dotacje zdołają starać się firmy nowiusieńkie, młode, które dopiero wchodzą na rynek. Są to dotacje poświęcone na założenie firmy, w wielu przypadkach są one niezwrotne. Inne rodzaje dotacji to dotacje na rozrost istniejących już przedsiębiorstw, na przykład na poszerzenie jakichś jej działów.

fundusze unijne na rozwój firmy

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, gdzie wolno pozyskać dotacje na rozwój firmy. Dziś regularnie są organizowane konkursy, w których wolno zdobyć dotację na rozwój firmy, niemniej nieraz są one kierowane do konkretnych grup. Nie wszelka firma może więc o konkretną dotację się starać. Warto jednak regularnie śledzić pojawiające się konkursy oraz sprawdzać, czy spełniamy wymagania, by starać się o konkretną dotację. Konkursów takich jest mnóstwo, są one poświęcane firmom na terenie pełnej Polski. Warto także pamiętać, iż na pozyskiwanie funduszy unijnych posiadamy określoną ilość czasu. O dotacje nie zawsze wolno się starać poprzez cały rok, nieraz jest na to jakiś określony termin. Przegapienie takiego terminu może skutkować tym, że nie uda nam się zdobyć dotacji, wskutek tego wskazane jest systematycznie śledzić tego typu konkursy – sprawdź info o dotacjach na rozwój firmy.

Starając się o pozyskiwanie funduszy unijnych, częstokroć zastanawiamy się, czy dotacje trzeba zwracać.

Często o rzeczach, które nam się podobają dowiadujemy się na bazie oceny. Może tak będzie w tej sytuacji, gdyż zapraszam do lektury (polisy.de/Zycie-o12) pokrewnego artykułu.

Dotacje unijne są przeważnie bezzwrotne, chociaż czasami zdarzają się sytuację, kiedy dotację należy zwrócić, w wielu przypadkach wespół z odsetkami. Dzieje się tak wtenczas, gdy osoba, która przyjęła dotację, nie wykorzystuje jej w zdeterminowany w umowie sposób – mówiąc zwięźle, nie wywiązuje się z takiej umowy – przeskocz na W każdej umowie opisane są dogłębne, dokładne obowiązki i warunki, których trzeba dotrzymać. Wówczas dotacja ta będzie całkowicie bezzwrotna. W innym wypadku, przykładowo gdy dotacja zostanie przeznaczona na inne cele, niż te opisane w umowie, takie pieniądze trzeba zwrócić razem z odsetkami.