Kredyty to szybka ścieżka do zadłużenia. Jeśli nie musisz – nigdy nie pożyczaj!

O wiele lepiej jest generować oszczędności niż skorzystać z pomocy pieniężnej wielorodnych instytucji zapewniających szybką gotówkę na chwilę. Choć pożyczki bywają kuszące, bo pozwalają uskutecznić szybko konkretne plany, fundusze z nich pozyskane często nie są warte ceny, jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Windykacja

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com
Kwota okresowej raty to nie wszystko. Pożyczkodawcy wielokrotnie nęcą niską sumą do okresowego spłacania. Zanim poddamy się sugestii, powinniśmy dokładnie wczytać się w warunki i dowiedzieć się jak dużo gotówki faktycznie dostaniemy, a ile będziemy zmuszeni oddać. Nie ma wątpliwości, że tysiące złotych, które tym sposobem zaprzepaścimy są dużo warte i to właśnie na nie musimy później zapracować.

Wiadomo – kredyty też są dla ludzi, ale jedynie dla tych mądrych. W przypadku, gdy przyjęcie pożyczki da Ci możliwość go pomnożyć: nie zastanawiaj się! Jednak jeśli w grę wchodzi realizacja marzenia o odległej wyprawie, zastanów się, czy nie obawiasz się jest przyszła windykacja należności (a tak to wygląda). Z pewnością różnego rodzaju oferty brzmią nieźle na początku. Aktualnie jednak tak często się słyszy o rozczarowanych frankowiczach oraz wszędzie współczuje się ludziom zadłużonym, że oczywistością staje się to, iż pożyczki konsumenckie to brama do długotrwałego niewyspania, a niekiedy nawet nerwicy.

Zanim to sobie zafundujesz – przemyśl dokładnie, czy warto. Wiadomo, że windykacja należności do najlepszych nie należy. Porusza zarówno tych, którzy z własnej woli zaciągali kredyty, jak i tych, którzy robili to z konieczności. Wierzyciel ma prawo do przyjęcia z powrotem środków i koniecznie wypadałoby o tym pamiętać w czasie otrzymania kolejnej rewelacyjnej oferty szybkich pieniędzy na chwilę.Jeżeli już doszło do tego, że masz pożyczkę – postaraj się nie wchodzić w pętlę zadłużenia. Kolejna pożyczka na spłacenie starej prowadzi praktycznie do tego, że dług (windykator terenowy) będzie wzrastał i wydłuży się czas jego spłaty. Nie potrzebujesz takich atrakcji. Pomyśl lepiej, jak możesz oszczędzać, niż jak wydać następne pieniądze, których nie masz na koncie. Zwróć uwagę, iż drobne wydatki często w perspektywie miesiąca dają największe straty. Pamiętaj o tym, gdy znów będziesz sięgał po zbędne przyjemności.