Co to jest cena transferowa?

Na rynku działa cała gama przedsiębiorstw międzynarodowych. Po otwarciu granic przez Unię Europejską bardzo sporo przedsiębiorstw poszerzyło swoją działalność na rynki innych państw. Zniesienie opłat celnych między krajami partnerskimi było neizwykle znaczącym impulsem ożywienia gospodarki całej Unii.

Jeśli jednak spółka wytwarza towar i chce go sprzedać swojej siedzibie w odmiennym kraju, by ta mogła legalnie sfinalizować transakcję z klientem, pojawia się tzw. podwójne opodatkowanie.

Jak myślisz? Czy informacje na omawiany temat są fascynujące? Jeśli tak, to przejrzyj tekst, a odnajdziesz w nim dużo fantastycznych wiadomości, które przykują Twą uwagę.

Obie siedziby spółki powinny bowiem zapłacić podatek dochodowy (inny dla każdego kraju). Żeby takiej transakcji dokonać, trzeba ustalić tzw. cenę transferową dla wszystkich produków. Dobre wykorzystanie tego czynnika stwarza możliwości dużych oszczędności w rozliczeniach podatkowych.

Nieuczciwa praktyka

pieniądze

Autor: Japanexperterna.se
Źródło: http://www.flickr.com

Ceny transferowe mogą być przyczyną nieuczniwych praktyk części firm. To sam przedsiębiorca decyduje bowiem jak wysoka będzie cena transferu asortymentu za granicę. Celowe nadmierne obniżanie ceny tam, gdzie podatek dochodowy jest wysoki może na pozór spowodować oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że w dużej liczbie państw jest to praktyka nielegalna i ścigana przez właściwe organy państwowe . Po odkryciu nieodpowiedniej ceny przez organ kontrolny, ten szacuje prawidłową cenę rynkową wyrobu i na jej podstawie nakłada grzywnę na przedsiębiorcę. W celu uniknięcia pomyłek w określaniu cen i tym samym w zgodzie z prawem zaoszczędzić na podatku od dochodu, przedsiębiorstwa często zatrudniają wykwalifikowanych pracowników obeznanych w realiach handlu międzynarodowego.

Dlaczego księgowość jest ważna?

Bywają sytuacje, kiedy to na przedsiębiorstwo zostanie nałożona grzywna przez przypadek. Nieprawidłowo ustalona cena rynkowa to często zdarzająca się pomyłka w przypadku firm, które oszczędzają na prowadzeniu księgowości. Z tego powodu warto korzystać z usług renomowanych spółek zajmujących się księgowością dla klientów biznesowych. Opinie na temat takich firm można bardzo łatwo skontrolować w internecie, na właściwych portalach i forach internetowych. Żeby znaleźć właściwe biuro ksiegowi i doradcy księgowe Warszawa, wystarczy wyszukać w internecie hasło zawierające miejscowość, gdzie spółka ma siedzibę. Będzie to więc przykładowo „usługi księgowe Warszawa”.