Renta do końca życia – kiedy będzie to odpowiednie rozwiązanie?

W ostatnich latach coraz znaczniejsza popularnością cieszą się kredyty, które mnóstwa ludzi określa jako odwrócona hipoteka. Czym zarówno rzeczywiście jest taki sposób szybkiego pozyskania pieniędzy? Dla których osób jest on przeznaczony a kiedy lepiej unikać tego obrotu sprawy? Dlaczego nie ciągle należy skorzystać z możliwości zorganizowania sobie dodatkowego dochodu, gdy może posiadać to dla nas poważne konsekwencje?

Odwrócona hipoteka polega na takim, iż bank lub inna instytucja finansowa przejmuje na własność kredytu (zobacz pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości) należącą do jej dotychczasowego właściciela. W zamian dotychczasowy właściciel nieruchomości otrzymuje pieniądze dożywotnio – będzie to zarówno zwana dożywotnia renta.
Chociaż jest to sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy, który szczególnie seniorom będzie bardzo potrzebny, to nierzadko te wyjście jest niezwykle nieopłacalne dla właściciela nieruchomości. Niestety, osoby starsze, dla jakich przeznaczona będzie tą oferta, nie są zwykle świadome konsekwencji zawarcia tej umowy. Choć w wyniku sfinalizowania takiego typu transakcji senior (zobacz tutaj) otrzymuje pieniądze, to jednak będzie to zwykle znikoma część pieniędzy, które uzyskałby, gdyby zdecydował się na sprzedaż nieruchomości.
Dlatego też wiele ludzi czuje się zupełnie oszukanych przez firmy prowadzące tego typu działalność gospodarczą. Niestety, bardzo trudno będzie ostrzec osoby w zaawansowanym wieku przed różnymi naciągaczami. Seniorzy będą bowiem z reguły dosyć ufni i będzie to zdecydowanie spore źródło problemów.
renta dożywotnia

Autor: Bosch
Źródło: Bosch

Czy istnieją przypadki, w których takie wyjście ma sens? Otóż, dożywotnia renta czasem potrafi okazać się naprawdę najlepszym rozwiązaniem.

W przypadku, jak senior jest samotny i nie ma żadnych krewnych, jakim mógłby przekazać nieruchomość, takie rozwiązanie z sytuacji rzeczywiście ma sens. Dzięki pieniądzom z odwróconej hipoteki potrafi on albowiem pozwolić sobie na życie na rzeczywiście dobrym poziomie i zagwarantować wszelkie odpowiednia, na które nie stać zazwyczaj osób starszych.