Co to jest factoring i do kogo jest skierowana tego typu usługa?

Wiele spółek, które zajmują się np. sprzedażą różnych towarów, powinna czekać na zapłacenie swych rachunków przez okres nawet kilku miesięcy. Jest to legalne, jednak nie usprawnia to działania firmy, ponieważ ma negatywny wpływ na płynność finansową danej spółki.

Na szczęście funkcjonuje pewne rozwiązanie, jakie zezwala przedsiębiorcy, który wystawił fakturę ze znacznym czasem jej opłacenia na praktycznie natychmiastowe otrzymanie funduszy.

Kliknij na odnośnik do strony, on przybliży Ci temat, który Cię właśnie zainteresował. Zobacz tekst, posiadający ciekawe informacje.

Jest to możliwe dzięki takiej usługi jak faktoring. Występują w niej trzy podmioty. Firma, która wystawia fakturę to faktorant. Przekazuje ona uprawnienia do danego zobowiązania na faktora, czyli spółkę, która płaci faktorantowi równowartość rzeczonej faktury zmniejszoną o prowizję faktora. Ostatnią stroną ugody factoringu jest dłużnik, jaki nadal powinien zapłacić fakturę, lecz już nie tak jak to początkowo miało być – faktorantowi, lecz faktorowi.

panorama - pieniądze

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Należałoby jednak wspomnieć, że towarem factoringu nie musiałyby być jedynie pieniądze. Mogłyby nim okazać się także świadczenia dodatkowe, określane czynnościami ponadplanowymi o charakterze usługowym, między innymi poradnictwo czy czynności administratorskie, przykładowo inkaso należności. Usługa faktoringu jest zwrócona do:
– przedsiębiorstw pragnących zabezpieczyć się przed niewypłacalnością swych klientów,
– firm szukających alternatywnych źródeł finansowania bieżącej działalności,

– spółek szukających sposobów na zmotywowanie swoich kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań,
– jednostek przemysłowych poszukujących elastycznych oraz kompleksowych usług finansowych,
– spółek wykorzystujących odroczone okresy płatności (kredyt kupiecki).