Zawód „sprzątacz”/”sprzątaczka” – czyli, zawód nie wyłącznie przeznaczony dla kobiet!

Słysząc słowo „sprzątaczka”, każda osoba od razu widzi naprzeciw oczu panią zamiatającą z rana chodniki albo tez taką, która to sprząta powierzchnie biurowe i tym podobne. Jednakże kiedy tylko słyszymy odmianę tego określenia: „sprzątacz”, zaraz pierwsze co myślimy to dokładnie to, że to jakiś błąd w samej pisowni albo przejęzyczenie.

Myśli tak na przekór pozorom dosyć spora liczba ludzi, tymczasem samych sprzątaczy (czyli mężczyzn sprzątających), nie istnieje wcale tak mało, choć zwykle sprzątają oni inne powierzchnie niż kobiety.
apartamentowiec

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Jak już wspomnieliśmy, sprzątaczki kojarzą się z różnymi biurami, chodnikami przed naszym blokiem, szkołami, szpitalami i o wiele więcej.

Odwiedź naszą witrynę. Tam czekają na Ciebie nowe bardzo zajmujące wątki. Robimy dla Was dalsze wpisy i będziemy zobowiązani, jeśli je obejrzycie.

Co jednak robią ich odpowiednicy, a więc sprzątacze? A więc w tym zawodzie, tak jak jest w wielu innych, faceci – pomimo równości płci – bywają kierowani zwykle do tych cięższych robót, aniżeli dziewczyny. Mówiąc „cięższych” nie rozmawiamy jednak na temat stanu typu fizycznego, albowiem kobiety sprzątają dokładnie tak samo intensywnie, jeśli nie nawet ciężej niż mężczyźni, właśnie z powodu faktu, że są w większości o wiele słabsze fizycznie. Wykonują one dokładnie te same zadania co płeć przeciwna, chociaż sprzątacze – właśnie z powodu silniejszej masy – bywają zazwyczaj proszeni o wykonywanie zadań bardziej siłowych, takiego typu jak choćby odśnieżanie (chociaż niektóre panie także wykują to zadanie), czy też usuwanie z nawierzchni chodników lodu.

Pomijając jednak kwestie związane siłą, mężczyźni mogą wykonywać tą samą robotę co dziewczyny – istnieje ich jednakże sporo mniej, co także pokazuje, dlaczego nie widujemy tylu mężczyzn na tym konkretnym stanowisku. Jest to zazwyczaj spowodowane faktem, iż mężczyźni wybierają bardziej „męskie” zadanie, którym to zazwyczaj jest Wybór roboty na budowach.