Dofinansowanie firmy przez leasing – co warto wiedzieć o tej metodzie

Leasing to modna forma sfinansowania działalności przedsiębiorstwa. Przy uwzględnieniu corocznej dynamiki widać dokładnie że należy do tych obszarów inwestycyjnych, które rozwijają się najprężniej.
Precyzyjnie rzecz ujmując, leasing to rodzaj umowy pomiędzy stroną finansującą towar (tak zwany leasingodawca) i stroną która korzysta z tego świadcznenia (leasingobiorca) na określony umową czas za odpowiednio płaconymi ratami.

długopis promocyjny

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com
Z leasingu korzystamy na podstawie Kodeksu Cywilnego. Moda tej formy wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą dla kredytów. Nie da się zatem uniknąć porównań obu metod dofinansowania firmy.
kredyt

Autor: John Menard
Źródło: http://www.flickr.com
Nie da się jednolicie określić sytuacji, w których kredyt jest bardziej korzystnym rozwiązaniem niż leasing i odwrotnie. Bardziej specjalistyczne rozwiązania są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej a także w celu pozyskania pożądanych wskaźników w sprawozdaniu finansowym. Leasing kierowany jest w stronę małych podmiotów rynkowych i wchodzącym na rynek firmom. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na większą przychylność firm leasingowych aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców. Przedmiotami umów leasingowych bywają najczęściej środki trwałe: maszyny fabryczne, pojazdy, sprzęt biurowy, naczepy.
Jest kilka form leasingu, do najczęściej preferowanych należą leasing kapITałowy (również finansowy) i operacyjny. Pierwszy można zawrzeć na okres nieograniczony, praktycznie zaś najczęściej ustalanym okresem jest 6 miesięcy do 5 lat. Leasing finansowy wybierzemy dla tych przedmiotów, które zwolnione są z podatku VAT.
Drugi jest leasing operacyjny samochodu osobowego operacyjny – kusi ewentualnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz pozostałych rat do spłacenia bezpośrednio do wpisania w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Ten warunek przyczynia się do częstego wybierania leasingu operacyjnego. Z drugiej strony felerem tej formy ratalnego wypożyczenia jest niemożliwość zaliczenia rzeczy jako części aktywów przedsiębiorstwa.

Powodem jest fakt, że tenże przedmiot ma przecież właściciela i nie jest nim leasingobiorca.
Wybieramy leasing przede wszystkim dzięki temu że przy umowie jest mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura akceptacji, a również możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłat na inne firmy.