Konta firmowe – nie dla każdego przedsiębiorcy

Decydując się na założenie swojej działalności gospodarczej, musimy jednocześnie zadbać o kontrolę finansów firmy. Ponieważ dzisiejszy przedsiębiorca to człowiek innowacji, dostępny 24 godz. na dobę, tym bardziej w sieci swoje firmowe zyski umieszcza na specjalnie przygotowanym koncie firmowym. Na tym polu banki również zaciekle rywalizują, podobnie jak w sferze lokat, czy pakietów lojalnościowych itp.

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com
Podobny rachunek są zmuszeni założyć właściciele nieprowadzący biznesu solo, w postaci spółki (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) z ograniczoną odpowiedzialnością. Praca na własny rachunek nie wymaga zakładania firmowego konta.

Początki przy otwieraniu konta firmowego nie są „kolorowe”. Również wówczas właściciel zostawi część swoich środków na różne opłaty. Bank będzie wymagał wyliczonej stawki m.in. za samo prowadzenie rachunku, kolejną kartę (np. debetową) czy – tym bardziej istotne dla właścicieli – każdorazowe przelewy do urzędów rozliczeniowych: US i ZUS. Za wymienione transakcje banki liczą sobie prowizje, w niektórych klient zapłaci nawet do stu złotych miesięcznie! Mało banków ma w tej chwili do dyspozycji bezpłatne konto firmowe jak .

W dłużej perspektywie konto firmowe może mieć znaczący wpływ przy decydowaniu się na rachunek inwestycyjny bądź kredyt. Powiązanie z bankiem, staż w banku – dzięki nim firmy zyskują na oprocentowaniach. W przypadku kredytów prowizje są niższe, przy inwestycjach stawki idą w górę.

Dostęp do bankowości internetowej dla części przedsiębiorców może się okazać… trudnością. Licząc parę takich strat miesięcznie i rozważymy przeniesienie konta do drugiego banku. Prowadzący działalność w drobnych usługach muszą dostarczać swój utarg fizycznie, a więc stawić się osobiście pod okienkiem bankowym. Banki naliczają za podobne usługi kolejne prowizje.

Otworzenie rachunku firmowego dobrze poprzedzić analizą konkurencyjnych ofert. Wielu młodych przedsiębiorców określiłoby pierwsze miesiące z kontem firmowym hasłem „złe miłego początki”.

Jeżeli masz ochotę zgłębić większą ilość informacji na ten temat – odsyłam do strony www (http://super-edu.pl/korepetycje/chemia), gdyż odnajdziesz na niej szczegółowe dane, które bardzo Cię zainteresują.

Ostatecznie rekompensuje je stały dostęp do historii operacji między firmami, większe taryfy i zdalna dostępność do bankowości internetowej.