Czy biznesy powinny brać leasing czy kredyt bankowy?

Biznes w Polsce nie ma się najlepiej. Wiele fabryk plajtuje. Zatrudnieni wylatują na bruk. Wiele biznesów przenosi swe fabryki z naszej ojczyzny na wschód, gdzie płaci się mniej robotnikom. Coraz ciężej polskim przedsiębiorcą znaleźć inwestora, który przeznaczy na dany biznes sporą sumę na dłuższy okres czasu.

Z tego powodu wiele firm staje przed ciężkim wyborem: czy korzystniej jest brać leasing czy może lepiej jest wziąć kredyt bankowy? Każda z tych opcji niesie pewne ryzyko, jednakże podobnie posiada jakieś plusy. Niniejszy materiał porówna te dwie formy wsparcia dla firm i wybierze z nich tę, która da interesowi najwięcej korzyści.

leasing

Najbardziej popularną w naszym kraju formą zapomogi na działalność jest bankowy kredyt. Niestety aktualnie w Polsce coraz trudniej jest zdobyć to wsparcie, jako że kryzys gospodarczy odstrasza banki od pochopnego udzielania wymienionej zapomogi. Skutkiem tego wiele banków albo nie udziela kredytów, albo robi to nader ostrożnie. I do tego rzadko który udzieli kredyt (zobacz kredyt obrotowy dla firm) na samą firmę. W teraźniejszej sytuacji jest to mocno duże ryzyko. Ale banki chętnie udzielają wsparcia firmom na środki trwałe, takie jak chociażby samochód dostawczy czy urządzenia do fabryki. Z kredytem wiąże się jednakowoż pewne ryzyko. Gdy fabryka przestanie go spłacać, to komornik w bardzo krótkim czasie wyegzekwuje słuszną kwotę, zabierając te środki trwałe, które zostały kupowane za kredyt. Jeśli ich cena będzie zbyt mała, a często tak jest, to zostaną zabrane również inne środki trwałe biznesu. Na tym tle o wiele lepszy wydaje się leasing jak np. . Na czym on polega? Otóż na tym, że jakieś przedsiębiorstwa zgłasza się do innego biznesu. Biznes, który się zgłasza, prosi o wynajem stwierdzonego środka trwałego, na przykład samochodu dostawczego.

metafora obliczeń kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Samochód ten zostaje zakupiony nowy i wypożyczony tej firmie, która chciała go dzierżawić.

Masz jeszcze minutę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do nowej witryny, na której znajdziesz szczegółowe wpisy – kliknij w link do www.

Firma, która najmuje furgon płaci określoną comiesięczną sumkę za wynajem. Po okresie najmu wozu staje się jego właścicielem. Wystarczy wprowadzić w wyszukiwarce w Internecie frazy: „leasing Częstochowa” czy „leasing Bielsko-Biała”, a odnajdzie się wiele ofert leasingu. Ta forma najmu wydaje się lepszą od kredytu. Sprawdź też: .