Rozliczenie PIT 2016 / 2017

Za rozliczenie z urzędem skarbowym zabierz się od razu. Choć masz na to jeszcze dużo czasu, dlatego że zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, jednak nie czekaj na ostatni dzwonek (zwłaszcza, kiedy można otrzymać zwrot podatku).
Warto wcześniej szczegółowo sprawdzić: co, na której podstawie a także w ramach jakiego limITu masz prawo odliczyć w PIT za rok 2016, albowiem dzięki temu można zaoszczędzić.

Unikniesz również pośpiechu oraz zdenerwowania, a to może być powodem kosztownych błędów. Objaśniamy, w jaki sposób wypełnić PIT-37 – kroczek po kroczku. Przy wypełnianiu deklaracji rocznej nieodzowny jest PIT-11, jaki powinieneś otrzymać od swojego chlebodawcy (lub zleceniodawcy). Jeżeli w ciągu roku pracowałeś w kilku miejscach, musisz skompletować zaświadczenia od wszelkich pracodawców. Mieszczą one dane tyczące się dochodów, kosztów ich osiągnięcia i pobranych w ciągu roku zaliczek jak też składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com
wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Zaczynając od stycznia 2015 wiążą nowe wzory blankietów podatkowych , PIT-36, , PIT-39 a także aneksów PIT-D oraz PIT-O. PIT 37 wypełniasz, jeżeli otrzymywałeś przykładowo wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Rozpocznij od nagromadzenia danych o swych dochodach i pobranych zaliczkach. Jeżeli jesteś pracownikiem etatowym, wykonywałeś pracę na umowę zlecenie czy też o dzieło, musisz otrzymać od pracodawców formularz PIT-11. Na górze blankietu wpisujesz własny numer PESEL bądź NIP. PESEL jest dla jednostek, jakie nie prowadzą działalności gospodarczej oraz nie są objęte podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-sprzedazy-samochodu-wzor-z-omowieniem) VAT.

NIP jest dla pozostałych osób – na przykład płatników podatków, składek na ZUS. W pozycji nr 5 wpisujesz rok 20156. Wybierasz metodę opodatkowania zaznaczając w pozycji 6 należyty kwadracik.