Jak odebrać podatek z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy lub planujemy pracować w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą powiązaną ze zwrotem nadpłaconego w tamtym miejscu podatku. Można próbować odebrać pieniążki na własną rękę albo zwrócić się o pomoc do profesjonalnej jednostki.

Mnóstwo bardzo podstawowych informacji powiązanych ze złożeniem podatku możesz bez trudu znaleźć w internecie. Podstawowym dokumentem (odpowiednikiem naszego PIT-11), na podstawie którego realizuje się rozliczenie, jest tak zwany Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Wydanie przytoczonego zaświadczenia to zadanie każdego pracodawcy. Odstępstwem będą chlebodawcy angażujący pracowników, jakich podatek (zobacz czy darowiznę dla dziecka można odliczyć od podatku) dochodowy odprowadzany został ryczałtowo. W takim przypadku pracodawcy nie mogą wystawiać niniejszego dokumentu. Jest niezmiernie ważne, aby przed niemieckim referatem skarbowym przedstawić wszystkie osiągnięte przychody oraz wszelkie otrzymane świadczenia. Jeżeli np. w jakimś okresie byliśmy bez pracy oraz pobieraliśmy zapomogę dla bezrobotnych, nie zapominajmy tego także uwzględnić w naszym zeznaniu. Pamiętajmy, że jeśli mieliśmy jakieś przerwy w czasie roku podatkowego, jakich nie wykazaliśmy w naszym zeznaniu, urząd z pewnością zapyta, co działo się w nie przytoczonym okresie oraz jakie świadczenia pobieraliśmy. Co ważne, jeżeli mieliśmy przykładowo dochody w Polsce bądź w innym kraju, również trzeba je bezwzględnie wykazać.
konferencja

Autor: USAFRICOM
Źródło: http://www.flickr.com
Doradztwo transportowe

Autor: Olender
Źródło: http://www.kontrolaitd.pl/
Skąd się wziął zwrot podatku z Niemiec. Niemieckie prawo skarbowe daje swym Podatnikom wiele możliwości odpisów. Wysoka jest też suma wolna od podatku.

Jeżeli poza granicą pracuje osoba zamężna, jakiej małżonek nie posiada przychodów, często stawiają na rozliczenie łączne. Jest to realne nawet wówczas, jeśli rzeczony małżonek nigdy nie przebywali jak też nie wykonywali pracy w Niemczech.