W jaki sposób odebrać podatek z UK?

Wbrew pozorom brytyjski taxman myli się nieomal tak często jak nasza skarbówka i bywa, że chętnie zabiera nam nazbyt dużo podatku.
Co w owej sytuacji musimy uczynić? Rzecz jasna napisać podanie o zwrot podatku z Anglii.

Jeżeli dane przesłane w zgłoszeniu będą prawdziwe i urząd podatkowy zda sobie sprawę, iż popełnił pomyłkę jak też zabrał nam nadto wiele pieniążków, to na nasze konto prędko wpłynie nielegalnie pobrana suma. Bywa, że jest to parędziesiąt albo kilkaset funtów, także gra jest jak najbardziej warta świeczki. Jeśli pragniemy odebrać nadpłacony podatek za ubiegłe lata, powinniśmy sprawdzić jak dużo pieniążków zarobiliśmy i jak dużo podatku zapłaciliśmy. Informacje te zawarte są w dokumentach P60, jakie dostajemy od pracodawcy po upływie każdego roku podatkowego. Jeśli zmienialiśmy zatrudnienie w przeciągu roku, to powinniśmy dostać od chlebodawcy formularz P45 oraz uwzględnić dane z niego przy wykonywaniu obliczeń.
egzamin

Autor: U.S. Naval Forces Central Command/U.S. Fifth Fleet
Źródło: http://www.flickr.com
Uzbrojeni w ową wiedzę, wejdźmy na stronę HMRC, wbijamy dane do kalkulatora . Na samej górze formularza podkreślamy rok podatkowy, potem wpisujemy ogólną sumę, którą zarobiliśmy oraz sumę odprowadzonego podatku. Pozostałe kolumny tyczą się podatków z udziałów bankowych i lokat i innych odsetek, za które nie uiściliśmy podatku.

Gdy stwierdzisz, że zawarte w tym tekście informacje są warte uwagi, sprawdź jeszcze szczegóły w linku abw. Będą tam równie wartościowe dane.

Jeśli nie znamy tychże danych, niczego nie powinniśmy wpisywać. Następnie klikamy w odnośnik Calculate na dole strony i kalkulator pokaże czy należy nam się zwrot podatku czy też nie.

Obojętnie jak jest wynik, warto kliknąć w kolejny link „Show summary of calculation” oraz zapoznać się ze szczegółowymi danymi. Kiedy jednak należy nam się zwrot nadpłaconego podatku, to warto od razu wydrukować owo zestawienie i dodać do korespondencji wysłanej do urzędu.