Gdzie nie spojrzysz – do rozliczenia podatek

Będąc dzieckiem chyba każdy z nas pragnął tego aby jak najprędzej osiągnąć pełnoletniość. Wydawało się, że będąc dorosłym można robić wszystko to, na co mamy tylko ochotę. Niestety rzeczywistość nie do końca jest taka, jaką jawiła nam się za dzieciaka.

podatek

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzice nie stoją nad nami i nie nakazują odrabiania zadań domowych, nie każą nam chodzić spać po wieczorynce, lecz nie możemy też pozwalać sobie zawsze na to, czego pragniemy z jednej prostej przyczyny – konieczności kontrolowania wydatków. Koszmarem każdego z nas jest podatek, który w różnych formach zabiera nam część wynagrodzenia. Jako pierwszy w tym wypadku przychodzi nam na myśl jest dokładnie ten, który wiążę się z uzyskiwaniem przychodów. Gdyby ktoś w podstawówce uświadomił nas, że nie wystarczy tylko pracować, bo jeszcze część wypłaty traktuje się jako finansowe podziękowanie za to, że w ogóle możemy podjąć pracę pewnie popukalibyśmy się w głowę. Niestety – podatek dochodowy nas dotyczy i raczej nie nastaną czasy, w których miałoby być inaczej. Do tego dołączane są obligatoryjne składki ubezpieczeniowe, które także regularnie jesteśmy zobowiązani uiszczać. Prawdopodobnie wielu dorosłym po dziś dzień marzy się wygrana w loterii, czy spory spadek po cioci z Ameryki. Często zapominamy jednak o tym, że tu również naliczany jest podatek…

Kliknij bez strachu ten odnośnik a stwierdzisz, że w najświeższym źródle (https://www.tuv.com/poland/pl/lp/tuv-rheinland-academy/main-navigation/training/szkolenia-w-polsce/bezpiecze%C5%84stwo-i-higiena-pracy/) przedstawiono niezwykle interesujące materiały. One też są pasjonujące.

Zarówno spadki jak i darowizny są opodatkowane, więc warto brać pod uwagę to, że trzeba się z nich rozliczyć. Podatki towarzyszą nam również na codziennych zakupach, ponieważ do ceny każdego produktu dodaje się VAT, który praktycznie każdego dnia opłacamy. W wypadku części produktów – zwłaszcza alkoholowych – mamy też do czynienia z akcyzą, a w wypadku handlu międzynarodowego trzeba liczyć się z naliczeniem cła.

Niestety dorosłość nie jest usłana różami, tak jak wydawało nam się dawniej. To tylko część podatków, które musimy opłacać, by podreperować budżet kraju. Trzeba się z tym najzwyczajniej w świecie pogodzić.