W dzisiejszych czasach coraz większa liczba Polaków jest zaliczana do dobrze zarabiającej klasy średniej, która może sobie pozwolić na nietypowe oszczędzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu, po upadku komunizm,u, spory odsetek rodaków ledwo radziła sobie finansowo. Były to trudne lata. Jednak dziś, kiedy sytuacja wydaje się być lepsza i spora ilość rodaków posiada dobrą pracę, przyszedł w reszcie czas na większe wydawanie środków (co napędza gospodarkę), ale także na innowacyjne oszczędzanie.
Wciąż znaczny procent Polaków trzyma środki na lokatach w banku.

problemy

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Problem polega jednak na tym, że nie zawsze się to opłaca, gdyż inflacja zjada większość odłożonych procentów. Z tego powodu coraz chętniej Polacy interesują się funduszami inwestycyjnymi i obligacjami. Fundusze inwestycyjne otwarte są na obecny moment najbardziej popularną formą inwestycji swoich pieniędzy w kraju nad Wisłą. Wydaje się to być w miarę bezpieczny sposób na to, by pomnażać własne pieniądze. Otwarty znaczy po prostu tyle, że niejeden może do niego przystąpić (osoba fizyczna czy firma), zatem w każdym momencie może pieniądze włożyć, ale także wyciągnąć. Przez to portfel inwestycyjny funduszu bywa przeliczany i podawany do informacji każdego dnia. Osoby, które włożyły w jakiś fundusz własne pieniądze, pragną wiedzieć, jakie przynosi on zyski. Działanie funduszy jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, więc pieniądze (zobacz kantor walut z Warszawy) mają prawo być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.

Fundusze inwestycyjne otwarte uniemożliwiają zamrożenie zbytnio dużych środków na dłuższy okres, gdyż akcjonariusze mają możliwość każdego dnia wycofać swoje środki.