Jeszcze kilkanaście lat temu, po upadku komunizm,u, spory odsetek rodaków ledwo radziła sobie finansowo. Były to trudne lata. Jednak dziś, kiedy sytuacja wydaje się być lepsza i spora ilość rodaków posiada dobrą pracę, przyszedł w reszcie czas na większe wydawanie środków (co napędza gospodarkę), ale także na innowacyjne oszczędzanie.
Wciąż znaczny procent Polaków trzyma środki na lokatach w banku.

Źródło: http://www.flickr.com
Problem polega jednak na tym, że nie zawsze się to opłaca, gdyż inflacja zjada większość odłożonych procentów. Z tego powodu coraz chętniej Polacy interesują się funduszami inwestycyjnymi i obligacjami. Fundusze inwestycyjne otwarte są na obecny moment najbardziej popularną formą inwestycji swoich pieniędzy w kraju nad Wisłą. Wydaje się to być w miarę bezpieczny sposób na to, by pomnażać własne pieniądze. Otwarty znaczy po prostu tyle, że niejeden może do niego przystąpić (osoba fizyczna czy firma), zatem w każdym momencie może pieniądze włożyć, ale także wyciągnąć. Przez to portfel inwestycyjny funduszu bywa przeliczany i podawany do informacji każdego dnia. Osoby, które włożyły w jakiś fundusz własne pieniądze, pragną wiedzieć, jakie przynosi on zyski. Działanie funduszy jest zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, więc pieniądze (zobacz kantor walut z Warszawy) mają prawo być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.
Fundusze inwestycyjne otwarte uniemożliwiają zamrożenie zbytnio dużych środków na dłuższy okres, gdyż akcjonariusze mają możliwość każdego dnia wycofać swoje środki.