Czy warto dziś mieć wyższe wykształcenie?

Obecnie wielu młodych ludzi w Polsce posiada wyższe wykształcenie. Sporadycznie mówi się, że w naszej ojczyźnie mamy więcej osób z dyplomem, niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda – rzeczywista sytuacja jest nieco przesadzona.

W naszym kraju obecnie mamy około trzydzieści dziewięć procent osób z wyższym wykształceniem. Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych krajach może się zdarzyć, że nawet połowa ludności posiada dyplom wyższej uczelni. Za przykład możemy wziąć Irlandię, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent.

timberworks

Autor: Ghelamco
Źródło: Ghelamco

Mimo to w Polsce również mamy dzisiaj taką sytuację, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż pracowników fizycznych. W naszym kraju nierzadko osoba z dyplomem wyższej uczelni ma o wiele mniejsze możliwości dostania dobrze płatnej pracy, niż pracownik fizyczny. Najgorzej jest wśród absolwentów kierunków humanistycznych. Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. W sytuacji kiedy uda im się dostać pracę, często jest to zajęcie nieopłacalne, nierzadko zupełnie niezwiązana z wyuczonym zawodem.

Wielu filologów pracuje na infolinii, czy w pozostałych branżach tego typu, gdzie nie da się rozwijać swoich zainteresowań. W takiej sytuacji niemożliwym wykonywanie pracy na najwyższym poziomie. Osoby w takich sytuacjach najczęściej nie lubią swojej pracy. Źródło

Polska jest krajem, gdzie dużo lepiej żyją fachowcy. Wystarczy wyszukać w internecie frazę “praca spawacz” i poczytać jakie są wynagrodzenia w w takiej pracy. Spawanie jest nierzadko trudną pracą, wymagającą dużo cierpliwości. Polega na miejscowym stopieniu materiału w celu ponownego połączenia jego części. Przy spawaniu często stosuje się materiał dodatkowy, który jest spoiwem i wypełnia przestrzeń między spawanymi częściami. Działanie takie wymaga wielu informacji z zakresu materiałoznawstwa, temperatury topnienia czy rozciągliwości różnych materiałów.

Jeżeli ten tekst jest dla Ciebie wartościowy to sprawdź serwis, w którym są podobne informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

Jest wiele szkół, gdzie można zrobić kurs spawania. Warto pomyśleć nad zrobieniem takiego kursu, dużo łatwiej może być wówczas znaleźć dobrze płatną pracę. Osób mających konkretny fach w ręku cały czas poszukuje się na rynku pracy.