Bezproblemowe zarejestrowanie własnej firmy

Ktokolwiek, kto zamierza zajmować się sprzedażą produktów, czy też usług przez dłuższy okres, w sposób fachowy i zorganizowany, musi założyć aktywność gospodarczą. Aktywnością gospodarczą może być sprzedawanie publikacji przez internet, wykonywanie remontów mieszkań, prowadzenie gabinetu lekarskiego, a nawet prowadzenie stoiska krótkotrwałego.

work in office

Autor: Tina Fox
Źródło: http://www.flickr.com
W takich wypadkach zarejestrowanie działań to obowiązek. Działalność gospodarczą można założyć online z użyciem bankowości internetowej, profilu zaufanego, bądź podpisu elektronicznego.
Założenie firmy nie jest uciążliwe, ale trzeba zrealizować kilka czynności, odwiedzić parę miejsc i to w należytej kolejności. Rozpoczynamy od zapełnienia formularza CEIDG. Rejestracja do ewidencji jest zarazem prośbą o przyznanie numeru REGON, przyznanie, albo oznaczenie numeru NIP i wybór gatunku opodatkowania, również zgłoszeniem płatnika składek ubezpieczeniowych dla ZUS.http://www.ewidencjamajatku.pl/funkcjonalnosc/ewidencjaNa tym samym blankiecie komunikuje się również wszystkie zmiany z zakresu przekazywanych danych. W formularzu powinno się przekazać gatunek realizowanej aktywności według wykazu PDK.
Magazyny i hale

Autor: Sonia Belviso
Źródło: http://www.flickr.com

W blankiecie CEIDG powinno się wyznaczyć, kto będzie prowadził dokumentację skarbową firmy. Jeżeli nie wiemy jeszcze w chwili wypełniania wniosku, z którym biurem księgowym będziemy kooperować, to wybieramy alternatywę samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a potem nasz wpis aktualizujemy.

Jeżeli wykonywana aktywność gospodarcza jest naszym wyłącznym źródłem dochodów, to dodajemy druk ZUA. Z kolei druk ZZA składa się w przypadku, kiedy jesteśmy jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę, w której zarabiamy powyżej minimalnej pensji krajowej.