Znaki towarowe pozwalają rozpoznać wytwórcę

Znaki towarowe zastępują wpisywanie pełnej nazwy producenta. Każdy wytwórca przykłada wszelkich starań, aby mieć jak najlepiej rozpoznawalny znak towarowy, a więc znak, który będzie drukowany na opakowaniach jego przedmiotów, jako jego symbol.

Jest to fajne głównie wtedy, gdy na opakowaniu jest niewiele powierzchni, a nasza nazwa jest długa, wówczas drukuje się taki znak, a jeżeli jest on dobrze rozpoznawalny, to możemy być pewni, że większość ludzi bez żadnego kłopotu powiąże go z właściwą firmą. Przez to również znaki towarowe za każdym razem muszą być niepowtarzalne, a jeśli jakiś inny jest nazbyt mocno zbliżony do naszego, to możemy zawalczyć o własne prawa oraz o wycofanie go, bo to może wprowadzać klientów w błąd oraz spowodować, że nie będą kupować naszych przedmiotów, tylko konkurencja.

Wzór przemysłowy nie powinien się zmieniać

Jeśli już obmyśliliśmy i wprowadziliśmy wymyślony wzór przemysłowy, to warto zatroszczyć się o to, żeby nie przemieniał się przez calutki okres działalności firmy. Klienci przyzwyczajają się do danych znaków, do ich grafiki, kolorów i może się okazać, że w momencie zmienienia takiego znaku, nie będą w stanie powiązać go z naszą firmą, a co się z tym łączy, że utracimy w niedługim czasie sporą część kontrahentów. Dodatkowo należy również zatroszczyć się o to, by zawsze był umieszczany w widocznym miejscu, ponieważ jedynie wtenczas gdy z oddali będzie się rzucał w oczy, klienci będą po niego sięgali bez namysłu. Kiedy będą musieli go poszukiwać na kartoniku, aby upewnić się, że to rzeczywiście nasz materiał, to często zrezygnują z jego zakupu.

Nie możemy naśladować znaków kolejnych firm

Zanim wystosujemy zadanie drukowania opracowane przez nas znaku na naszych opakowaniach, trzeba wcześniej się dowiedzieć, czy już jakaś inna firma, nie posiada zbliżonego znaku. Kiedy nie, to możemy doprowadzić do tego, że nasz znak będzie zagwarantowany tylko dla nas, a jeżeli ktoś już posiada zbliżony znak, to powinniśmy odmienić swój projekt, tak aby nie być posądzonym o plagiat.
Autor http://jwp.pl/